Projektowanie grafik na kanały mediów społecznościowych wydaje się bardzo trudne i czasem faktycznie takie jest. Jeśli źle dobierzemy wymiary poszczególnych obszarów roboczych, możemy niestety otrzymać przycięty bądź nieczytelny obraz. Wymiary bardzo często się zmieniają i najlepiej zawsze na początku miesiąca sprawdzić, czy właśnie tak się nie stało. W tym artykule dowiesz się, jakie są aktualne wymiary grafik, tak abyś ze spokojem mógł przygotować wszystkie potrzebne elementy kreacji na Twój kanał social media.

Rekomendowane wymiary grafik na Facebooku

Facebook to miejsce w Internecie, którego nie trzeba przedstawiać nikomu. Znają go nawet starsze osoby. Dlatego też nie wyobrażam sobie, aby zaczynając swój biznes, ktoś rezygnował z tego kanału komunikacji. Wiadomości, jakie możemy przekazać tym potężnym narzędziem, przekładają się na zwiększoną ilość interakcji z potencjalnymi klientami, a co za tym idzie, na lepsze wyniki finansowe. Budowanie opinii publicznej w Twoim mieście na Facebooku także jest ważne, dlatego warto przysiąść na dłuższą chwilę i stworzyć naprawdę porządne materiały, czy to graficzne, czy tekstowe.

Zdjęcie profilowe – avatar

Projektując grafiki na Facebooka, należy pamiętać o tym, że nie wszystkie rekomendowane wymiary przez portal są prawidłowe. Często zdarza się tak, że wybierając wymiar polecany przez Facebooka, coś pójdzie nie tak. Strona ta bowiem wyświetla zdjęcia profilowe w rozdzielczości 170 x 170 px na komputerach oraz 128 x 128 px na urządzeniach mobilnych, jak i 36 x 36 px na telefonach. Sam portal zaleca, abyśmy korzystali z grafiki o minimalnej rozdzielczości 320 x 320 px. My natomiast proponujemy aby korzystać z rozdzielczości 800 x 800 px. Projektując, nie możemy zapominać o użytkownikach korzystających z ekranów o wysokiej rozdzielczości, takich jak telewizory. Wykorzystanie rozdzielczości proponowanej przez nas, zaowocuje wyświetlaniem obrazu w pełnym rozmiarze oraz takim, który na każdym z urządzeń wygląda dobrze i wyświetla się poprawnie.

Cover photo

Zdjęcie w tle to najtrudniejsza według mnie grafika do zaprojektowania, ponieważ przy niej trzeba uważać, aby odpowiednio rozstawić treści, w innym wypadku kreacja zostanie bowiem przycięta. Cover Photo wyświetlane jest na fanpage w wymiarach 820 x 312 px, natomiast na urządzeniach mobilnych zostanie już wykadrowany do wymiaru 640 x 360 px. Dostępne są również pokazy slajdów – w takim samym rozmiarze – aczkolwiek Facebook powoli od tego rozwiązania odchodzi.

Cover photo wydarzenia

Wydarzenia dla naszego profilu mogą być całkiem kluczowe, kiedy chcemy zbliżyć się do naszych obserwatorów, bądź stworzyć niezapomniany event. Dobra oprawa graficzna przyciągnie więcej zainteresowanych oraz pomoże zdecydować się niezdecydowanym. Format 1200 x 628 px pozwala wyświetlić nam materiały w poprawny sposób, obniżając możliwość przycięcia nawet na urządzeniach mobilnych.

Zdjęcie w tle grupy

Jeśli uda nam się zdobyć grupę odbiorców, warto stworzyć dla nich grupę na Facebooku. Pozwala nam to na bycie bliżej swoich fanów czy zespołu pracowników. Aby przygotować odpowiednie kreacje na ten kanał komunikacji, dobrze jest skorzystać z wymiarów 1640 x 856 px. Możemy skorzystać z większych wartości, ale zachowajmy przy tym proporcje 1,91:1. Warto umieścić wszystkie ważne dane na środku zdjęcia w tle.

Zdjęcie pionowe

Mówi się, że pionowe zdjęcie potrafi przyciągnąć naszą uwagę na dłużej, dlatego najlepiej działa na użytkowników smartfonów. Zalecane wymiary pionowego posta to 640 x 960 px.

Facebook Stories / Instagram Stories

Stories to bardzo potężne narzędzie, jakim wiele osób potrafi komunikować się ze swoimi fanami oraz reklamować produkty. Warto pamiętać o poprawnych wymiarach tej kreacji, aby zawsze dobrze wyświetlić treści. Pionowe stories powinno wynosić 1080 x 1920 px.

Posty Wideo

Filmy to najlepszy rodzaj komunikacji. Zawsze łatwo przyciąga uwagę użytkownika i potrafi zająć jego uwagę na bardzo długo. Rekomendowany wymiar wynosi 1920 x 1080 px w proporcji 16:9 lub 9:16. Maksymalny rozmiar wynieść może 4GB, przez co nie można go przekroczyć. Jest także możliwość zastosowania wideo w rozmiarze 1080 x 1080 jako zamiennik.

Post poziomy

Popularny rodzaj postów i chętnie wykorzystywany przez moderatorów i grafików. Najlepiej obraz wyświetlany jest w rozmiarze 1200 x 628 px. Nie zalecamy korzystania z mocnych, czerwonych barw, ponieważ takowe mogą nie zachować swojego koloru, jak i nie będą prezentować się poprawnie.

Post kwadratowy

To mój ulubiony rozmiar grafik i nie ukrywam, że korzystam z niego najczęściej. Rekomendowane wymiary grafik to 1080 x 1080 px.

Facebook ADS

Projektując kreacje reklamowe, poza chwytliwą treścią warto zastanowić się nad dobrymi wymiarami i dopasowaniem obrazu do umiejscowienia reklamy.

Linkpost

W tym wypadku korzystamy z wymiaru 1200 x 628, jeśli jest to miniatura zaciągana z serwisu oraz 1080 x 1080, jeśli to linkpost z Messengera firmy.

Reklama karuzelowa

Niezależnie czy korzystamy z wideo, czy z grafiki, warto zastosować optymalny rozmiar 1080 x 1080. Uzyskamy dzięki temu najlepsze możliwe wyświetlanie materiałów reklamy karuzelowej.

Pokaz slajdów

Facebook w tym przypadku nie proponuje konkretnych rozmiarów. W związku z tym zastosować możemy rozdzielczość 16:9. Możemy także skorzystać z wymiarów 1:1 oraz 2:3, jak i również 1280 x 720 px.

Polubienia strony

W tym wypadku warto wybrać 1200 x 444 px i pamiętać o odpowiednim rozłożeniu treści. Możemy także przygotować grafikę w rozmiarze 1:1 oraz 2:3.

Kolekcja

Jedna z najciekawszych kreacji graficznych, którą często możemy ułożyć w naprawdę przemyślane kompozycje. Każdy z kafelków przenosi do sklepu bądź Twojej strony. Rekomendowany wymiar to 1080 x 1080 px.

Wymiary grafik Instagram

Avatar / okładka wyróżnionego stories

Aby najlepiej wyświetlić treści na zdjęciu profilowym bądź okładce stories, powinniśmy skorzystać z wymiaru 700 x 700 px.

Post kwadratowy

Post ten wyświetla się w kwadracie, tak jak mówi jego nazwa. Najlepszym rozmiarem będzie 1080 x 1080 px.

IG TV:

Jak można się domyśleć, wymiary powinny mieścić się w współczynniku proporcji 9:16.

Najlepiej będzie zachować 1080 z 1920 px.

Przykład dobrego wykorzystania grafik IG

Wymiary grafik Twitter

Avatar

Możesz zauważyć, że na każdym kanale społecznościowym ten wymiar jest różny. W tym wypadku nie jest inaczej. Zdjęcie profilowe na Twitterze najlepiej wyświetli się w rozmiarze 400 x 400 px.

Cover Photo

Zdjęcie w tle także wyświetla się inaczej niż na Facebooku, bowiem tutaj najbardziej optymalne będzie wykorzystanie wymiarów 1500 x 500 px.

Grafika pozioma

Poziome grafiki na Twitterze muszą zachować także odpowiednie wymiary i w tym wypadku najlepiej sprawdzi się 1200 x 675 px, które waży maksymalnie 5 MB. Uzyskamy dzięki temu najlepsze możliwe wyświetlanie.

Przykład dobrego wykorzystania grafik Twitter

Wymiary grafik Pinterest

Avatar

Grafika profilowa powinno mieć wymiary 165 x 165 px, ale można także skorzystać z 215 x 215 px.

Cover photo

Grafika w tle wykorzystuje proporcje 16:9, co zachowuje wymiar 1200 x 674. Umieszczajmy teksty oraz ważne rzeczy w centralnych miejscach grafiki.

Cover photo albumu

Ta grafika ułatwia nam posegregowanie wszystkich elementów. Zachowajmy jej wymiary 1000 x 1000 px – tak uzyskamy najlepszy efekt.

Pin

Pinterest to głównie graficzne medium i należy tutaj zachować szczególną uwagę podczas projektowania grafik. Specjaliści od Pinteresta sugerują wykorzystanie proporcji 2:3, czyli 1000 x 1500 px.

Przykład dobrego wykorzystania grafik Pinterest

Wymiary grafik Linkedin

Avatar

Każdy kanał komunikacji ma swoje rozmiary. Natomiast w tym przypadku warto wykorzystać wymiary 400 x 400 px.

Cover photo

Na Linkedinie zdjęcie w tle jest zależne od tego, jakie konto posiadamy. Profile osobiste, czyli prywatne mają całkiem inne wymiary niż użytkownicy firmowi. 1584 x 396 px to wymiary pozwalające na poprawne wyświetlenie się zdjęcia w tle na profilu prywatnym. Profile firmowe wyświetlają się w wymiarach 1128 x 191 px. Pamiętajcie o umieszczaniu treści w odpowiednich miejscach.

Post poziomy

Grafika pozioma jest nam już dobrze znana i najlepiej dla nas, abyśmy przygotowali ją w wymiarze 1200 x 627 px.

Post pionowy

Pionowy wpis poprawnie wyświetli się w wymiarze 768 x 960 px.

Post kwadratowy

Kwadratowy post to najbardziej znana nam kreacja i nie ma w niej wielkich różnic. 1080 x 1080 to sugerowany wymiar i dobrze z niego skorzystać.

Przykład dobrego wykorzystania grafik Linkedin

Wymiary grafik YouTube

Avatar

Zdjęcie profilowe projektujemy w rozmiarze 800 x 800 px, a plik powinien mieć format .jpg, .bmp, .png bądź .gif.

Cover photo

Projektując zdjęcie w tle, musicie pamiętać, że sporo użytkowników wyświetla treści na szerokich telewizorach, co przekłada się na jakość i wielkość grafiki. Dlatego te obrazy tworzymy w proporcji 16:9, a ich minimalny wymiar to 2560 x 1440 px. Pamiętajcie, że  bezpieczny obszar to 1546 x 423 px i nie możecie umieszczać ważnych treści poza tym polem. W nim znajdują się bowiem dane o kanale. Rozmiar przesyłanej grafiki nie może przekroczyć 6 MB. Bezpieczny obszar gwarantuje nam, że użytkownicy mobilni także zobaczą całość treści.

Znak wodny

Dbając o nasze treści, warto umieszczać znak wodny. Nasi odbiorcy zaznajomią się z naszą marką oraz prościej będzie im zapamiętać nasze logo. Minimalny wymiar znaku to 150 x 150 px, a jego waga nie może przekraczać 1 MB.

Miniatura obrazu

W trakcie przygotowywania filmu na YouTube, wielu użytkowników projektuje swoje miniaturki. Przyciągają w ten sposób chętnych widzów oraz wprowadzają porządek na liście filmów. Jej prawidłowe wymiary to 1280 x 720 px, a maksymalna waga to 2MB.

Przykład dobrego wykorzystania grafik YouTube

Wymiary grafik Tik Tok

Feed AD

Dopuszczalne proporcje to 9:16, 1:1 lub 16:9. Najlepiej jednak, jeśli odrzucimy proporcje 1:1 i zachowamy wymiar pionowy. Uzyskamy wtedy najlepsze możliwe wyświetlanie treści.

Pliki przesyłamy w formacie .mp4, .mov, .mpeg, .avi. Dopuszczalna długość to od 5 do 60 sekund, a zaleca się w szczególności od 9 do 15 sekund.

O czym pamiętać jeszcze?

Pamiętajmy że mniej znaczy więcej. Lepsze uzyskanie przekazu treści osiągniemy,  umieszczając mniejszą ilość tekstu na kreacjach graficznych. Mniej tekstu wpływa na skupienie odbiorców, pozwalając im zainteresować się Twoimi treściami.  Teraz każdy z nas jest bombardowany treściami, reklamami oraz postami. Warto przekazywać swoje komunikaty w przystępny i w jak najkrótszy sposób. Dbajcie o to, w jaki sposób przekazujecie informacje swoim fanom, klientom czy odbiorcom.

Patrycja Szustak

Junior SMM & Grafik