Każdy z nas chciałby przyciągnąć jak najwięcej obserwujących osób na swój kanał na Facebooku, Instagramie czy LinkedInie. Ostatnio pisałam o prawidłowych wymiarach grafik, jakie pomogą wam zawsze przygotowywać odpowiednie materiały na te media. Dzisiaj skupimy się na tym, czy możemy zaszaleć i zrobić coś inaczej niż zwykle, aby trochę odświeżyć nasze kanały i przyciągnąć nowe osoby.

Przede wszystkim pamiętajmy o spójności. Dobrze jest przyjąć jedną koncepcję bądź szablon, w jakim będziemy tworzyć wszystkie grafiki, zdjęcia bądź inne kreacje. Oswoimy w ten sposób widza z naszymi kolorami, logotypami oraz całą oprawą, co może się przełożyć na pozytywne skojarzenia z promowaną marką.

Dbajmy o takie szczegóły, ponieważ to, co zostaje w podświadomości użytkownika, może wpływać realnie na zaangażowanie, zwiększenie naszej sprzedaży bądź popularności. Z drugiej strony, powinniśmy także dbać o jakość wykonywanych treści. Bardzo łatwo jest zmęczyć, a wręcz przesycić użytkownika podobnymi wizualnie materiałami bądź tymi samymi komunikatami. Planujmy zatem swoje wpisy z dłuższym wyprzedzeniem, aby wiedzieć, co dokładnie chcemy przekazać i zapobiegajmy zbędnym powtórzeniom.

Warto także raz na jakiś czas zaciekawić czymś odbiorcę i stworzyć kreacje inną niż te, które publikowaliśmy do tej pory. O to kilka naszych propozycji, jak przygotować coś innego i zainteresować naszych fanów:

Rozwijane posty / Posty z zagadką

Fajnym i rzadko wykorzystywanym pomysłem jest przygotowanie grafiki wychodzącej poza podstawowe wymiary. Tworzymy plik 249 x 1000 px, którym będzie podłużny obszar roboczy, jaki Facebook na pewno przytnie w pewnym miejscu. Jest to dla nas ciekawe pole do manewru. W górnej jego części możemy umieścić pytanie, zachęcenie do kliknięcia bądź informacje o konkursie. Po naciśnięciu w zdjęcie, rozwinie się ono do pełnego rozmiaru, odkrywając zawartość, na pierwszy rzut oka niewidoczną dla użytkownika. W tym wypadku ogranicza nas tylko wyobraźnia. Treść należy dostosować i pamiętać o tym, że dolna część grafiki na początku będzie ukryta, dlatego to właśnie w niej umieszczamy dane, które użytkownik będzie mógł przeczytać dopiero po interakcji. Dobrze się to sprawdza w pytaniach albo komunikatach typu „Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy”.

Uważaj: Grafika będzie różnie wyświetlana na komputerze stacjonarnym, jak i urządzeniu mobilnym!

Przecinające się galerie zdjęć

Wiem, że powinniśmy się trzymać obszarów roboczych, ale czasem warto wyjść poza ten znany schemat i zaskoczyć użytkownika niebanalnością. Jeśli mamy do przygotowania galerię zdjęć, dobrze jest umieścić na niej elementy, które będą przechodzić na siebie. Przygotowaliśmy taką galerię dla jednego z naszych klientów. Cztery elementy kreacji układają się w jedną całość, pomimo przechodzących figur. Po naciśnięciu w konkretny punkt, przechodzimy do widoku produktu, który nas interesuje. Tutaj możesz zobaczyć konkretny przykład takich rozwiązań.

Rysunki / memy

Nikomu nie muszę udowadniać, że śmiech jest najlepszą opcją przyciągnięcia widowni. Ostatnio możemy zaobserwować, jak duże firmy starają się ocieplić swój wizerunek, wykorzystując memy czy inne śmieszne komiksy do promowania swoich treści. Pokazujemy wszystkim wtedy, że mamy poczucie humoru, a posty generują naprawdę wysokie wyniki i angażują mnóstwo nowych użytkowników w celu interakcji z naszymi profilami. W każdej branży są jakieś wewnętrzne żarty, które można spokojnie wykorzystać. Często korzystamy z tego rozwiązania przy profilach naszych klientów.

Taki przykład znajdziecie klikając tutaj:

Case study na Instagramie

Jeśli oczywiście profil oraz rodzaj treści udostępnianych na Instagramie czy Facebooku odpowiada robieniu Case Study, to jest to fajny pomysł na przyciągnięcie dyskusji w komentarzach. Wystarczy przygotować post z krótkimi wskazówkami, jak wykonać pewne zagadnienie. Popularne na Instagramie są Case Study opowiadające o fotografii, czy prostych zagadnieniach z dziedziny grafiki czy programowania. Chodzi tutaj o zachęcenie do dyskusji, przekazanie odrobiny wiedzy i zainteresowanie użytkownika. Najprościej jest przygotować je w formie rotatora, w którym każda treść będzie uporządkowana pomiędzy konkretnymi obszarami.

Infografiki

Ta propozycja jest częściowo związana z poprzednim punktem. Tutaj jednak skupiamy się na jednej grafice, a nie na rotatorze. Jest to opcja do wykorzystania, kiedy mamy do przekazania znacznie mniej treści. Nie oznacza to wcale, że będzie gorsza, po prostu musimy przygotować bardziej konkretny przekaz. Swego czasu stworzyliśmy dla naszych obserwujących infografikę dotyczącą zachowań algorytmu Instagrama. Tak prosty przykład nadal dostępny jest tutaj.

Różnorodność treści przy zachowaniu spójności jest niezwykle ważna. Jeśli brakowało Wam pomysłów, co do tego, co i jak możecie dodać do Waszych kanałów na mediach społecznościowych, to zaprezentowaliśmy nasze propozycje. Mamy nadzieję, że skorzystacie z tych sugestii i dzięki nim przyciągnięcie więcej nowych obserwujących.

Patrycja Szustak

Junior Social Media Manager & Grafik