Kalendarz świąt nietypowych

Każdy, kto zmierzył się z budowaniem harmonogramu publikacji, zadał sobie pytanie – skąd brać pomysły do postów? Tworzenie Content Planu nie jest łatwe, szczególnie jeżeli klient należy do niszowej branży. Źródeł inspiracji jest oczywiście wiele, jednak najciekawszą jest kalendarz… Kalendarz świąt nietypowych.

Co możemy uzyskać, wykorzystując święta nietypowe w naszych social mediach?

Inspiracje do tworzenia kolejnych postów to tylko jedna z pozytywnych zmian, jakie zauważysz, kierując się kalendarzem w social mediach. To kopalnia pomysłów, szczególnie, kiedy publikujesz posty codziennie. Jeżeli chcesz zobaczyć to na przykładzie, zapraszam Cię na Twittera Sigma Polska. Zobaczysz tam codzienną inspirację na kolor dnia wraz z opisem. Często tworząc plan na następny miesiąc, sprawdzam wszystkie nietypowe oraz powszechne święta i dopasowuję pod nie kolory. Dzięki temu otrzymuje unikatowy content, bez obaw o brak pomysłów na kolejne harmonogramy!

Dzień Kobiet, Black Friday, Cyber Monday

Dobrze ułożony kalendarz pozwoli też na dobrze przygotować się na różne okazje.
Koniec z planowaniem postów na ostatnią chwilę. Umówmy się, to nigdy nie kończy się dobrze. Zwróćmy uwagę tutaj na święta każdego e-biznesu. W teorii logicznym jest dobre zaplanowanie komunikacji oraz promocji, które planujemy z okazji tych dni, jednak widząc to, co przygotowują nam marketingowcy, często możemy odnieść wrażenie, że jest to przygotowane bez przemyślenia. Warto zadać sobie pytanie, czy wiesz już, jak będzie wyglądać Twoja strategia w tym roku z okazji Black Friday? W końcu został tylko miesiąc.

Najlepiej podsumować to krótkim równaniem:
Zaplanowane treści = systematyczność (którą algorytmy bardzo lubią) + spójność (którą odbiorcy cenią najbardziej)

Czy są święta na które warto uważać ?

Tworząc własny kalendarz, zacznij od wypisania wszystkich ważnych świąt standardowych. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Nowy Rok i tym podobne. Następnie skup się na wydarzeniach, które są związane z tematyką Twojego konta. Poniżej zobaczysz przykłady, których ja użyłam dla Sigmy. Dzień malarza, Dzień transportu czy Dzień walki z rakiem piersi. Jeżeli jesteś związany z branżą kulinarną, będzie to święto pizzy, meblarską – Dzień czystego biurka.
Dla każdej branży znajdzie się przynajmniej kilka pasujących świąt.

Warto zawsze pamiętać o uniwersalnych okazjach. Pierwszy dzień lata, przyznanie Oskarów czy nagród Grammy. Z punktu widzenia marketingowca, to doskonałe okazje do większego zaangażowania ludzi w nasze treści.

Jednak moim zdaniem, są takie okazje, nad którymi należy zastanowić i 10 razy, jeśli trzeba.
Wykorzystanie ich może przynieść więc szkód niż planowanych korzyści. Mowa tu o wszystkich świętach narodowych czy historycznych.

Podsumowanie

Kalendarz świąt nietypowych może się okazać dla Ciebie kopalnią pomysłów, szczególnie kiedy dobierzesz dzień pod Twoją branżę. Pamiętaj jednak, że nie jest to złoty środek i całkowicie może nie sprawdzić się w Twoich kanałach social media. Szczególnie, gdy komunikacja, którą prowadzisz, nie będzie spójna z elementami humorystycznymi.
Jak powiedział Pitagoras: We wszystkim musi być umiar.
Podobnie jest tutaj. Ten rodzaj komunikacji może ożywić Wasz content i wprowadzić elementy przyciągające uwagę, jednak może również zniechęcić odbiorców.

Kinga Mak

Junior Social Media Manager