Praca w social mediach to bardzo zróżnicowane zajęcie. Z jednej strony naszym zadaniem jest zrobienie dobrego Researchu, pilnowanie tego, co dzieje się na świecie i z czego możemy zrobić dobry Real Time Marketing. Z drugiej zaś musimy zadbać o dobrą oprawę graficzną, która nie kończy się tylko na poście 1080×1080, ale często jest to przyciągający wzrok gif czy krótkie video. Nie chce już nawet wspominać o skomplikowanych animacjach, jakie graficy tworzą na potrzeby mediów. Osoby odpowiedzialne za pisanie treści, także nie mają łatwo. Nie masz bladego pojęcia, czym jest Asenizacja albo FTP czy GUI? Musisz wziąć się w garść i dowiedzieć się, co to wszystko znaczy, a potem napisać naprawdę DOBRY tekst. Pracownik agencji social media to człowiek orkiestra, który powinien umieć obsługiwać mnóstwo programów ułatwiających mu codzienne trudy pracy.

Dzisiaj przygotowałam dla Was kilka pomocnych narzędzi, jakie z łatwością możecie wykorzystać, aby Wasza codzienna praca nie była tak trudna, jak wspinaczka na Mount Everest. Kawa w dłoń i zapraszam do czytania.


Feedly – Zdarzyło Ci się kiedyś znaleźć naprawdę dobrą wiadomość, artykuł czy wydarzenie i po chwili zgubiłeś linka? Nie potrafisz go znaleźć, czujesz się paskudnie, bo już w głowie widziałeś, jak piszesz na jego podstawie swój artykuł? Nie masz pomysłów na RTM? Z pomocą przychodzi Feedly. Aplikacja do gromadzenia wiadomości, która naprawdę ułatwia życie.


Canva – Tak, wiem! Kto mnie zna, zapyta się, czy na pewno dobrze się czuje, ale uważam, że dla osób niewtajemniczonych w Photoshopa, Canva może być naprawdę dobrą alternatywą. Prostota tej aplikacji to na pewno jej duży plus. Udowadnia także, że do PROSTYCH grafik czy stories nie potrzeba mieć dwóch fakultetów z grafiki stosowanej.

Adobe Spark – Jeśli Canva nie przypadła Ci do gustu, to nie musisz się martwić, bowiem Internet jest pełen innych rozwiązań i wcale nie musisz zapisywać się na studia graficzne, żeby dowiedzieć się, o co tyle krzyku z tym Photoshopem. Adobe Spark, czyli młodszy brat Photoshopa, może być Twoją alternatywą, bo dzięki niemu z łatwością stworzysz PROSTĄ grafikę na potrzeby Facebooka, Instagrama czy Twittera.

Pexels – Darmowe repozytorium zdjęć potrafi nie jeden raz uratować życie. Nie masz zdjęcia pędzla, frezarki, a może profesjonalisty w trakcie remontu? Ty możesz nie posiadać takiego zdjęcia, ale najpewniej w Pexels ono jest i na Ciebie czeka! Wystarczy je pobrać.

The Noun Project – Darmowe ikony także mogą być przydatne w trakcie projektowania, dlatego warto się zainteresować tą usługą.

Ortograf – Jest to strona internetowa, która pomaga trzymać Twoje teksty w ryzach. Literówki? Błędy ortograficzne dla niej to nie problem. Szybko przeskanuje to, co przygotujesz, a dzięki temu Ty nie musisz poświęcać godzin na czytanie słowników!

Bitly – Pomaga skracać linki tak, aby były przyjemne dla oka i nie odstraszały.

Buffer – Załóżmy, że grafiki już mamy. Teksty także są na pokładzie, a więc dobrze byłoby teraz zaplanować wszystkie treści na kanałach społecznościowych. Z pomocą na to wyzwanie przychodzi Buffer, czyli aplikacja do zarządzania i planowania wpisów.

Brand24 – Polskie narzędzie, które po pracach graficzno-tekstowych świetnie sprawdzi się do monitorowania treści. Czy ktoś o nas mówił w Internecie? Brand 24 będzie to wiedzieć. Korzystamy i polecamy.

Chcesz dowiedzieć się więcej lub dowiedzieć się, w jakich narzędziach pracuje MEdiagnoza? Chętnie omówimy z Tobą wątek, wystarczy, że do nas napiszesz.

Patrycja Szustak

Junior Social Media Manager & Grafik