Trendy SEO

Przed nami już ostatnie dni obecnego roku, a wiec to dobry czas na różne podsumowania. Wiele osób sprawdza, ile książek pochłonęło w 2021 roku, godzin spędziło na graniu, jak wiele filmów zdążyło zobaczyć. Ja jednak chciałbym się skupić na czymś, co jest niezwykle ważne dla każdego właściciela strony internetowej. SEO, czyli Search Engine Optimization, to niezwykle ważna optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych, bez której często trudno jest zaistnieć w sieci. Jakie zatem trendy w SEO były najważniejsze w mijającym roku?

Treść przede wszystkim

Nie wiedziałem w zasadzie, czy uznać to za trend, jednak jest to rzecz, od której warto zacząć. Coraz więcej osób zapomina dziś o tym, że treść jest w zasadzie najważniejsza. Możemy sporo zainwestować w marketing, reklamy online. Jeśli jednak nie pójdzie za tym jakość naszej strony, prezentowanych treści, to wszystko w zasadzie nie ma sensu, wiąże się z połowicznym sukcesem. Dziś typowy użytkownik sieci lubi konkrety, ten moment, kiedy zaczyna coś czytać i sprawia mu to przyjemność, wzbudza zainteresowanie. Jeśli już na starcie prezentujemy mu bełkot, lanie wody, aby tylko zyskać minimalną ilość słów pod SEO, to mamy bardzo dużą szansę, że taka osoba już do nas nie wróci.

Pamiętam, gdy na początku 2020 roku szukałem prostej informacji o tym, kiedy premierę będzie miał 3. sezon serialu Dark. Niska jakość materiałów z pierwszej strony listy Google’a była wręcz porażająca. Większość polecanych stron wyglądała mniej więcej tak: Dark to niemiecki serial Netfliksa, xxx bla bla bla, kilkaset zbędnych słów, gdzie na końcu znajdowała się najważniejsza informacja – jeszcze nie znamy daty premiery. Niestety takich „rakowych” stron jest całe multum w sieci. Jeśli zatem zależy nam na jakości, to piszmy dla ludzi, a nie dla wyszukiwarek. Skupmy się na tym, co chcemy przekazać, a nie na słowach kluczowych, jak i zadbajmy o to, aby nasz tekst miał odpowiednią strukturę – widoczne akapity, tytuły, nagłówki.

Wyszukiwanie głosowe

Przeprowadzane badania wykazały, że dziś w wielu krajach 1 na 4 użytkowników sieci korzysta z wyszukiwania głosowego. Umożliwiają nam to przecież telefony komórkowe, zaś za oceanem ogromnym powodzeniem cieszy się Alexa czy Siri. Nasze strony możemy optymalizować pod kątem technologii aktywowanej głosem. Osoby korzystające z wyszukiwania głosowego, są zazwyczaj konkretne w tym, o co proszą. Oczekują zatem pomocnych informacji. Wyszukiwanie głosowe musimy zatem zoptymalizować pod kątem długich słów kluczowych. Poszukiwane przez użytkowników hasła są dłuższe niż typowe zapytania, a przez to bardziej szczegółowe. Jednocześnie odzwierciedlają to, ile osób faktycznie korzystać będzie z opcji głosowej. Oczywiście nie jest to coś absolutnie koniecznego, jednak warto wziąć wyszukiwanie głosowe pod uwagę przy optymalizacji strony.

Rich snippets

To jeden z najważniejszych trendów ostatnich miesięcy, który określany jest również jako Zero-Click Search. Pomaga on nam w rozszerzeniu wyników wyświetlanych w Google. Zauważyliście pewnie, że często na pierwszej stronie wyników wyświetla się najistotniejsza treść danej strony internetowej. Jeśli szukamy 10 najlepszych filmów 2021 roku, to wyświetlić się nam może lista pozycji, które zostały uwzględnione w rankingu danego portalu. Zachodzi wtedy tak zwane wyszukiwanie bez kliknięcia. Specjalnie zatem tworzymy zestaw informacji, które będą prezentowane we fragmentach rozszerzonych. Kreujemy zatem dane w formie wypunktowanych list oraz tabeli HTML, które będą o wiele lepsze do odczytania przez roboty indeksujące. Warto zatem postawić na wdrożenie w kodzie HTML danych strukturalnych.

Treści wideo równie ważne

2021 rok ponownie minął nam pod znakiem TikToka, Instagram Reels czy YouTube Shorts. Te trzy potężne media pokazują nam, z jak ogromną liczbą użytkowników mamy do czynienia, a co za tym idzie, także z potencjalnymi klientami, odbiorcami. Filmy mają obecnie ogromny potencjał, aby zwiększyć sukces kampanii SEO, jak i generować sporo ruchu na stronie. Tutaj mamy do czynienia z sytuacją podobną do tego, o czym pisałem na początku. Nasze materiały wideo muszą być wysokiej jakości, aby widz chciał obejrzeć je do końca, być może chciał je skomentować, zasubskrybować kanał. Wideo w opisie może zawierać linki zwrotne, które z kolei poprowadzą widza na preferowaną stronę, do sklepu online. W przypadku YT niezwykle ważne są odpowiednie sugestie, które jako powiązane słowa kluczowe będą nam służyć do optymalizowania filmu pod kątem konkretnej grupy odbiorców.

Lokalne SEO

Trend ten jest szczególnie zauważalny od 2020 roku, gdy wybuchła pandemia koronawirusa. Sporo z nas przestawiło się na zakupy online, gdzie często mają one charakter lokalny. Z tego też względu jako właściciele firmy usługowej, restauracji, sklepu powinniśmy postawić również na pozycjonowanie lokalne. Wybieramy zatem frazy kluczowe, które odnoszą się do danego regionu czy konkretnego miasta. Czymś, od czego nowe osoby w sieci powinny zacząć, jest Google Moja Firma, czyli platforma od popularnej firmy. Służy ona do zarządzania wizytówkami przedsiębiorstw. Dzięki temu będziemy nie tylko obecni w wyszukiwarce, lecz także i w Google Maps.

Mobilny marketing

Google stale zmienia wyniki wyszukiwania, aby faworyzować użytkowników mobilnych. Jest to zrozumiałe, gdyż dziś na świecie o wiele więcej osób ma dostęp do smartfona niż choćby do bezpiecznego i stałego źródła wody. Jeśli zatem nie optymalizujemy swojej witryny pod kątem ekranów mobilnych, to z góry stoimy na przegranej pozycji. Z tego też powodu jednym z najważniejszych trendów SEO w 2021 roku był mobilny marketing oraz dostosowany do tego interfejs użytkownika. Strony muszą być czytelne, bez wyskakujących okienek, zmieniających się układów. Tworzenie wysokiej jakości treści dla indeksowania zoptymalizowanego pod kątem urządzeń mobilnych, jest w stanie już teraz znacząco poprawić ranking witryny w wynikach wyszukiwania.

>> Ocenić Twoje treści? Napisać nowe? Napisz! <<

Coraz dłuższe blogi

Jeszcze przed 2020 rokiem długość prezentowanych na blogach treści, nie miała aż tak wielkiego znaczenia. Jednak na przestrzeni ostatnich 2 lat zauważalne jest to, że lepiej w wyszukiwarkach i rankingach radzą sobie te blogi, które zawierają o wiele więcej niż 1000 słów. Preferowane są nawet te o długości minimum 2000 słów, a trend ten może tylko zwyżkować. Oczywiście nie da się wskazać idealnej liczby ciągów znaków w artykule na bloga. Trudno też oczekiwać, aby ktoś na blogu kulinarnym zaprezentował nam na 2000 wyrazów przepis na sernik czy bulion warzywny. Tu jednak znów wracamy do początku, czyli jakości. Lepiej jest jednak stworzyć wpis na 800 słów, który będzie wciągający i wartościowy, niż stawiać na pitu pitu o niczym na 2000 wyrazów. Ciekawym przykładem, mam nadzieję, jest ten wpis, który nie przekroczył nawet 1200 słów.

Optymalizacja wyszukiwania obrazów

Była treść, materiały wideo, wyszukiwanie głosowe, czas zatem i na obrazy. Grafiki także wpływają na nasze decyzje zakupowe. Z tego też względu Google kładzie nadal nacisk na znaczenie optymalizacji obrazów. Dobrze jest zatem stawiać na wysokiej jakości oraz odpowiednie zdjęcia dla naszej strategii content marketingu. Koniecznie trzeba dostosować pod to nazwę pliku, skorzystać z alt tagów, gdyż roboty indeksujące używają ich do klasyfikowania grafik. Obrazy są bardzo ważne dla naszych witryn, jednak bez ich optymalizacji, mogą one niepotrzebnie obciążać stronę czy sprawiać trudności w indeksowaniu i pozycjonowaniu. Często nawet 21% wagi strony to właśnie obrazy. Dobrze zatem jest je odpowiednio kompresować, jak i właśnie stosować do nich teksty alternatywne.

Zdaję sobie sprawę z tego, że dla wielu osób ten tekst może być nieco pobieżny, lakoniczny, gdyż trendów było, jest i nadal będzie zdecydowanie więcej. Na liście trendów SEO 2021 umieścić mogę również: sztuczną inteligencję, w tym BERT i SMITH jako pomoc w uzupełnianiu zapytań w wyszukiwarkach, treści SEO ukierunkowane na intencje, coraz mniejszą tolerancję na czarne SEO, wysokiej jakości linki zwrotne, gdzie jeden wysokiej jakości link zwrotny będzie miał o wiele większą moc niż pełno bezwartościowych odsyłaczy, czy też korzystanie z Influencerów SEO.

Michał Strączek

Senior Copywriter