Najciekawsze kampanie SM

2021 rok pełen był wyjątkowych kampanii. Pisaliśmy już o wtopach i akcjach świątecznych. Przyszła pora na ogólne podsumowanie. Warto bowiem zwrócić uwagę co najmniej na kilka propozycji, które docierały do nas przez te dwanaście miesięcy. Pojawiło się parę prawdziwych perełek. Nie brakowało też kreacji typu „Rynna taka jak Ty. Solidna i wytrzymała”. Warto zatem się na chwilę cofnąć, sprawdzić wszystko raz jeszcze. Przekonajmy się, które marki wyszły z pojedynków zwycięsko, które z kolei definitywnie powinny sięgnąć po… inne agencje reklamowe.

Wirusowe komunikaty w mediach społecznościowych to prawdziwy święty Graal. Stale kurczące się zasięgi organiczne doprowadziły do sytuacji, w której trzeba pracować nad dodatkowym budżetem. Krótkoterminowym lekiem mogą tu być dedykowane akcje. Siłą rzeczy konieczne są tu spore środki finansowe, ale stosunkowo łatwo nam będzie później wycenić korzyści z tego płynące (w tym za sprawą Brand24). Tutaj masywny krok już w pierwszym kwartale 2021 roku wykonało chociażby Zalando oraz BNP Paribas. Pierwsi pokusili się o świetny materiał z Robertem Makłowiczem, drudzy z kolei zbudowali projekt Patronki. Pierwsza ze wspomnianych przez nas firm była zresztą w ubiegłym roku szczególnie aktywna. To oni na Walentynki uruchomili akcję „Wymień ubrania po ex”. Zobaczcie:

Fanatyk od OLX

Kontynuacja pasty o fanatyku na OLX była w drugim kwartale roku jednym z popularniejszych wydarzeń nie tylko na Facebooku, ale w świecie marketingu ogólnie. Nic dziwnego, że marka zebrała ponad 3 miliony wyświetleń, do których dołożyła kilkadziesiąt tysięcy interakcji. Wkrótce po tym zobaczyliśmy jeszcze materiały o Zarybianiu czy Sensie życia. Biorąc pod uwagę także i późniejszą aktywność OLX, na pewno natrafiliśmy tu na jeden z aktywniejszych i ciekawszych marketingowo brandów 2021 roku.

#NieCzekam107lat

Następne w kolejności wydarzenie to #NieCzekam107lat. Wspaniały pomysł, który porusza temat praw kobiet. W akcji bierze udział chociażby Borys Szyc, Margaret czy Mateusz Damięcki. Gwiazd jest tu zresztą znacznie więcej, by jeszcze bardziej podkreślić rangę sytuacji. Wątek cenny dla nas wszystkich, chociaż w jego przypadku – i naszym zdaniem – nie udało się go pchnąć długodystansowo we właściwym kierunku, co na pewno potwierdzają tu statystyki Youtube.

Moglibyśmy tu oczywiście prezentować dalsze listy, ale w pierwszej kolejności musimy być świadomi, że… dobrych wydarzeń było naprawdę sporo. Na szczęście. Zdecydowana ich większość pochodzi co prawda od rynkowych potentatów, ale zawsze jest to ciekawy wzór, do którego warto dążyć. Pojawiały się też propozycje z początku mało popularne, ale ciekawe. Przykładem może być chociażby wpis Agnieszki Kaczorowskiej o „modzie na brzydotę”. Walka z trendami rzeczywiście wzbudziła ogrom interakcji. Ludzie w końcu zyskali też więcej odwagi.

>> Sprawdź największe wpadki 2021: Mamy podsumowanie! <<

Wkrótce później pojawiało się „To czego szukasz, jest bardzo blisko…” od Allegro czy „You’ve Got This, Mom On!” od zagranicznego yoplait. Świetnie spisywała się też Pandora (w kilka chwil ich spot przebił 20 milionów wyświetleń). Z okazji Dnia Matki mieliśmy też odważną kreację UPC, które wspomniało, że mama wcale nie musi być mamą… człowieka. Interesujące i nieszablonowe propozycje z okazji tego święta proponowało zresztą już rok wcześniej Tesco:

Kampanie społeczne cieszą się ogromną popularnością. Nie moglibyśmy pominąć w ubiegłorocznym zestawieniu także marki YES z ich wydarzeniem „Jestem kobietą”. To właśnie tam promowali siłę kobiet, m.in. stwierdzeniem: „TAK dla silnych, niezależnych i odważnych kobiet. Dla tych, które chcą takie być w każdej dziedzinie życia. Nieważne gdzie, nieważne kiedy.”

>> Najlepsze kampanie świąteczne 2021 <<

Podsumowanie

Zaproponowane przez nas rozwiązania to tylko wierzchołek góry lodowej. Na koniec chcemy jeszcze zaprezentować mały mix. Cztery rozwiązania, skrajnie od siebie różne. Mamy nadzieję, że dokładnie pokaże to, jak różnorodnym rokiem był 2021. To jednocześnie przesłanie, że każdy z nas może spróbować wirusowych, wartościowych działań. Czasem wystarczy takie jedno wydarzenie w roku, by dać o sobie właściwie znać.

  1. Kampania Trzeźwości Tyskie: „Now you see. Now you don’t”,
  2. „Na szczęście jest pasztetowa” w odpowiedzi marki Duda na zerwanie z dziewczyną,
  3. Żubr z akcją wykupu ziemi dla Białowieskiego Parku Narodowego,
  4. Multisport z Makłowiczem „Gotuj się do sportu”.

Co pominęliśmy? Co dodalibyście osobiście? Pole do debaty jest tu ogromne. Ważne przy tym wszystkim, by pamiętać, że monitorowanie sieci – za co też odpowiadamy – prowadziło nas do konkretnych wniosków. Wyciągajmy je. A kto wie, może kiedyś to i naszą kampanię będą omawiać dalej?