Pewnie niektórym może się wydawać, że copywriting polega jedynie na pisaniu. W większości oczywiście mają rację, jednak trzeba mieć na uwadze, że dziś tworzenie logicznych i sensownych ciągów znaków, jest tylko częścią większej całości, do której należy SEO, dbanie o rozpoznawalność marki, angażowanie klienta. Jeśli jesteśmy odpowiedzialni za publikację tekstu, to na nas właśnie spoczywa konieczność jego formatowania, dodawania konkretnych mediów, tagów, słów kluczowych. Można zatem powiedzieć, że copy to często także mały SEO. Ponieważ z każdym rokiem zmienia się ruch sieciowy i trendy, chciałbym się nieco przyjrzeć temu, na co warto zwrócić uwagę w nadchodzących miesiącach w branży copy.

Storytelling będzie miał większe znaczenie

Od kilku lat o wiele więcej czasu spędzamy na swoich smartfonach, co powoduje, że to one stają się narzędziem do przeglądania stron internetowych. Z przeprowadzonych badań wynika, że nawet 1 na 4 użytkowników mobilnych opuszcza stronę w czasie kilku sekund. Związane jest to ze zbyt długim czasem jej ładowania, niezbyt przyjaznym układem, grafikami, jak i samą treścią. Dziś to właśnie tekst marketingowy jest podstawą sukcesu. Storytelling, czyli opowiadanie historii, daje nam o wiele większe możliwości angażowania odbiorców, jak i również uczynienia z tematu czegoś bardziej zrozumiałego. Jak wspomniałem we wstępie, bardzo ważne są wszelkie dodatki do tekstu. Jeśli postawimy na zdjęcia, filmy, wykresy, to znacząco podniosą one nasz poziom opowiadania. W sieci spotkałem się z bardzo ciekawym zdaniem, że copywriting, a zwłaszcza storytelling, to swego rodzaju opowiadanie historii, przypominające malowanie obrazu, ustawienie sceny czy zabranie czytelnika w podróż.

W tym wszystkim oczywiście równie ważny jest copywriting marketingowy. Coraz bardziej zwraca się uwagę na umieszczenie odbiorcy, klienta w centralnej, najważniejszej części. Kiedy tworzymy tekst dla danej marki, to klient musi być bohaterem tej historii. Być może często tego nie widzimy w tekstach, lecz jest to bardzo zauważalne w kampaniach medialnych. Od lat zabieg ten stosowany jest choćby przez wielkie marki sportowe. Zamiast skupiać się na nowych produktach, ich właściwościach, reklamy opowiadają nam o sportowcach, często amatorach, czym lepiej trafiają do klientów.

Treści interaktywne

W pierwszym przykładzie podałem, jak ważne są dziś wszelkie dodatki do artykułu: zdjęcia, filmy, wykresy. Jednak w 2022 roku będziemy mieć do czynienia z postępującym trendem, jakim są interaktywne treści. Dzięki temu swego rodzaju doświadczenie odbiorcy z naszym tekstem może być jeszcze bardziej spersonalizowane. Bardzo polecane są dziś wszelkiego rodzaju ankiety, quizy, co pomaga w zapewnieniu rozrywki i przyciąganiu uwagi. Oczywiście należy to traktować jako dodatek do naszej pracy z tekstem i korzystać z takich treści tylko wtedy, kiedy będziemy mieć pewność, że ma to uzasadnienie.

Recykling

Choć recykling kojarzy się nam z przetwarzaniem odpadów, to jednak warto wiedzieć, że związany jest on także z treściami w sieci. Jeśli opublikowaliśmy dany artykuł 2, 3 lata temu i wciąż przyciąga on zainteresowanie, to warto być może będzie ponownie na niego spojrzeć. Często bowiem okazuje się, że wymagana jest aktualizacja treści – pewne dane się zmieniły, dziś wiemy coś więcej. Sprawi to, że nasz tekst stanie się pełniejszy, na czasie i będzie znów przyciągał więcej odbiorców. Jeśli pisaliśmy tekst z działu kultura, który dotyczył 10 najlepszych filmów science-fiction XXI wieku, to zapewne dziś chcielibyśmy go uzupełnić o nową Diunę czy też nastąpiły przetasowania w naszym prywatnym rankingu. Popularna jest też aktualizacja contentu, która polega na tym, że stary materiał może nam posłużyć jako baza pod nowe treści.

SEO wysokiej jakości

SEO było i wszystko na to wskazuje, że przez najbliższe lata nadal będzie bardzo ważne. Tworzenie treści online za pomocą słów kluczowych i fraz, oczywiście pomaga nam znaleźć się wyżej w wynikach wyszukiwarek online. Dawniej głównym trendem było to, aby publikować nawet kilka lub co najmniej jedną treść dziennie. Coraz częściej jednak można usłyszeć, że następuje odwrócenie tej sytuacji. Dziś zamiast na ilości, powinniśmy skupiać się na jakości. Nie trzeba zatem nadążać za harmonogramem treści. Tych bowiem w ostatnich latach przybyło zdecydowanie za dużo, przez co często zlewają się w jedno i to samo. Trzeba zatem nie tylko stawiać na SEO wysokiej jakości, lecz także na oryginalność. Moim zdaniem o wiele lepiej będzie przemyśleć dany temat, uczynić go bardziej interesującym, przez co odbiorcy będą mieli poczucie świeżości, obcowania z czymś nowym. Ponadto o wiele lepszym rozwiązaniem jest jeden, dłuższy wpis niż kilka krótszych.

>> Potrzebujesz pomocy z tekstami? Koniecznie napisz do nas! <<

Video Copywriting

W 2022 roku zauważymy jeszcze większe znaczenie video copywritingu. O wiele więcej osób preferuje właśnie treści wideo, w wyniku czego także i tu należy podjąć znaczące działania. Copywriterzy mogą zajmować się teraz tworzeniem skryptów do kampanii marketingowych wideo, pisaniem, dostosowywaniem i umieszczaniem podpisów, jak i również napisów w swoich filmach bądź klientów. Coraz więcej marek zleca prowadzenie swoich kanałów na YT zewnętrznym agencjom, a te będą potrzebować kogoś od treści.

e-mail marketing

Jak można było wyczytać w ostatnim czasie w sieci, e-mail marketing jest już teraz jednym z gorących trendów w marketingu cyfrowym w 2022 roku. Sprawia to, że pojawia się tutaj spora okazja dla copywriterów. Kluczem do udanej kampanii e-mail marketingowej będzie bowiem oryginalny i osobisty przekaz. Oczywiście trudno sobie wyobrazić, aby copy miał do każdego klienta pisać osobnego maila. Jednak z przedstawicielami od IT można wspólnie wypracować szablon, który będzie wyglądał niepowtarzalnie. Dzięki temu odbiorcy naszego klienta niekoniecznie będą musieli czuć się tylko nazwiskami na liście e-mailowej.

AI Copywriting

Być może jest to coś, czego boi się niejedna osoba pracująca w branży. Nie od dziś mówi się o tym, że w przyszłości zastąpią nas maszyny. Obawy wydają się uzasadnione. Czy jednak jest tak w rzeczywistości? AI Copywriting opiera się na algorytmach. Coraz bardziej zaawansowane programy tworzą słowa i zdania. Takie algorytmy doskonale nadają się do automatyzacji i mają już teraz całkiem dobrą dokładność oraz moc predykcyjną. Niemniej jednak nie są w stanie zastąpić czynnika ludzkiego. Kiedy spojrzymy na storytelling, bezpośrednie docieranie do odbiorcy, to copywriter będzie stawiany zdecydowanie wyżej od programu. Należy jednak pamiętać, że rozwijany model GPT-3 od OpenAI już teraz wzbudza spore emocje, jak i zaskakuje niezwykle wysoką jakością.

AI Copywriting może jednak wprowadzić pewną rewolucję na rynku. Być może jeszcze nie w 2022 roku, jednak w najbliższych latach z rynku znikną legendarne zlecenia typu precle, katalogi czy zapleczówki, gdyż doskonale z nimi poradzą sobie właśnie programy oparte na sztucznej inteligencji.

Mam nadzieję, że choć w części udało mi się przedstawić aktualne i nadchodzące trendy w copywritingu. Nie mam wątpliwości, że w najbliższym czasie będziemy mieć do czynienia z innymi ciekawymi zjawiskami, które także warto będzie mieć na uwadze.

Michał Strączek

Senior Copywriter