Czym są RTM?
Real Time Marketing to inaczej marketing, który ma odpowiadać na sytuację w czasie rzeczywistym. To właśnie tutaj możecie się wykazać kreatywnością, być tu i teraz – niskim kosztem wbić się w viralowe wydarzenie. Sam tylko spójrz na wyniki badań Smart Insight.
76% osób badanych twierdzi, że RTM zwiększyły zaangażowanie odbiorców przy jednoczesnym wzroście zadowolenia klientów i sentymentu do marki.


Jak robić to dobrze?
I tu zaczynają się schody (w końcu, gdyby było łatwo, to byłoby nudno). Aby być na bieżąco z tym, co piszczy w Internecie, musisz być ciągle na czasie, śledzić newsy, gorące informacje oraz monitorować sytuację, jednym słowem być ciągle „online”. Zdaje sobie sprawę, że fizycznie jest to nie możliwe, dlatego zdradzę Ci kilka podstaw, którymi łatwiej będzie Ci się kierować.

No dobra, od czego zaczynamy?

Założenie jest proste, mamy wydarzenie i reagujemy na nie w jak najszybszym czasie. Tu powiedzenie „kto pierwszy, ten lepszy” pasuje doskonale. W końcu to refleks decyduje o tym, jak viralowy może okazać się Twój komunikat. Internet nie lubi miliona podobnych grafik i żartów, dlatego wyróżnij się i bądź pierwszy!

Badania Mindshare przedstawiają, że aż 70 procent polskich użytkowników Internetu korzysta z wielu ekranów jednocześnie. Telefon w jednej ręce, komputer przed nami i odpalony telewizor okazuję się standardem, a tam? Tysiące treści w jednej chwili.

Polecamy przy okazji zerknąć na nasz tekst – Dlaczego warto zatrudnić Agencję Social Media?

Najłatwiej przygotować się na duże imprezy. Weźmy na przykład finał tenisa kobiet na czele z Igą. Czy to nie brzmi jak pomysł, który warto wykorzystać? To jeden z tych momentów, kiedy możesz wcześniej się zastanowić nad RTM. Wiadomo, im bardziej będzie się odnosił do sytuacji rzeczywistych, tym lepiej. Przypomnij sobie, ile postów widziałeś z przerobionym zdjęcia Igi i Roberta po meczu? No właśnie!

Bazę już mamy, teraz czas na detale!
O ile, nie jestem fanką tagów na FB, tak w RTM dodaję je chętnie. Musi być krótki, popularny i przyciągnąć na twój kanał jak najwięcej odbiorców. Nie masz na niego pomysłu? Wystarczy zajrzeć w trendy na Twitterze, ot taka mała podpowiedź.

Jeżeli na bieżąco chcesz śledzić, jak twoje działania przekładają się na liczby, polecam skorzystać z Brand 24. Nie jest to – głównie – darmowa strona, jednak przy większej liczbie klientów, będzie to inwestycja w dziesiątkę. Szczególnie gdy śledzisz dyskusję na temat twojej marki w żywo. Powróćmy jeszcze do badań z pierwszego akapitu. 25 procent badanych zauważyło, że marketing w czasie rzeczywistym poprawia konwersję i zwraca koszt inwestycji.

Podsumujmy
5 zasad, których warto się trzymać, żeby się nie pogubić w Internetowym świecie marketingu:

– Przygotuj kalendarz wydarzeń, eventów oraz świąt nietypowych,
– Bądź czujny,
– Stwórz ciekawy content i obudź swoją wyobraźnię,
– Zastanów się, raz jeszcze, czy te treści pasują do twojego profilu,
– Działaj szybko, jutro będzie już za późno!

Wierzę, że kierując się tymi zasadami, zawojujesz świat Real Time Marketingu i nie raz zobaczę Twoje posty. Pamiętaj, nie daj się wyprzedzić innym i powodzenia!

Social Media Manager
Kinga Mak