Słowo pisane ma niezwykłą wartość, gdyż to właśnie dzięki niemu wiemy dziś, co wydarzyło się setki czy tysiące lat temu, jak i również możemy kontynuować lekturę starożytnych dzieł. Dziś nadal pełni ono tę samą rolę, jednak dodatkowo wykorzystywane jest w zaawansowanych procesach marketingowych. To właśnie o tym drugim będzie mowa w nowym artykule, gdzie postaram się bliżej przyjrzeć temu, czym jest SEO Copywriting i na jakie aspekty warto zwracać uwagę podczas tworzenia treści.

Czym jest SEO Copywriting?

Od czasów pierwszych gazet tworzenie treści informacyjnych czy też przyjaznych, ciekawych dla czytelnika, wymagało korzystania z kilku podstawowych technik, metod. Przede wszystkim było to posługiwanie się w miarę przystępnym i zrozumiałym dla czytelnika językiem. Do tego dochodziła dbałość o styl, gdyż początkowo odbiorcami byli zamożni, wyedukowani obywatele. Jednak wraz z biegiem czasu zaczęto w wielu sferach obniżać standardy, jednocześnie stawiając na treści bardziej sensacyjne. To wtedy właśnie prym wiodły krzyczące wręcz z okładek wielkie nagłówki, które informowały o wojnach, katastrofach czy skandalach. Z ich pomocą do dziś można sprzedawać zarówno prasę codzienną, jak i zyskiwać kliknięcia w sieci.

Teoretycznie o wiele łatwiej było sprzedać gazetę, wykorzystując swoją pozycję na rynku czy też ważne wydarzenie, które przyciągało ludzi na ulicach. Dziś jednak przenieśliśmy się w głównej mierze do sieci, co całkowicie odmieniło sposób tworzenia treści. Nadal bowiem możemy napisać świetny tekst, który może zyskać uznanie czytelników, jednak musi być on jednocześnie dostosowany pod wyszukiwarki czy algorytmy. I tu właśnie pojawia się omawiany dziś SEO Copywriting. Jest to bowiem metoda tworzenia treści, które mają być przyjazne nie tylko dla odbiorców, lecz i wyszukiwarek, pod kątem danych słów kluczowych.

Taki proces można stosować zarówno w przypadku strony głównej, blogów, poszczególnych produktów, usług, podstron. Czyli jako pisarz, który jednocześnie odpowiada za publikację tekstu na stronie, musimy nie tylko dbać o treść, aby ta była ciekawa dla czytelnika, lecz również poprawiać widoczność strony w wyszukiwarkach, generować ruch na stronie. Działania, które wyznacza nam SEO Copywriting, polegają przede wszystkim na promowaniu strony czy produktu. Dlatego też jest to proces, który zalicza się do marketingu, a przy tym może być powiązany z innymi działaniami, zwłaszcza pozycjonowaniem stron, reklamą w Google, na Facebooku.

W teorii dziś Google opiera się na przetwarzaniu języka naturalnego, aby zrozumieć, czego szukają użytkownicy i o czym są nasze treści. Z biegiem lat wykorzystywane przez tego giganta modele NLP stały się bardziej zaawansowane, jednak nadal jest to niedoskonały system, który można ominąć, stosując kilka prostych sztuczek. Na całe szczęście nie oznacza to, że musimy pisać niczym maszyna. Chodzi tu bowiem o to, aby w umiejętny sposób połączyć obie te sfery.

Jak wykorzystać SEO Copywriting?

Jak już wspomniałem, nie chodzi nam tu jedynie o dobry tekst, lecz także to, aby spełniał on szereg wymogów SEO. To czasem powoduje, że musimy pójść na kompromis – nie stworzymy co prawda rozdziału książki czy powieści, jednak poprzez odpowiednie techniki utrzymamy jego wysoką jakość, zmieniając układ pod pozycjonowanie. Taką formę można wykorzystać na różne sposoby: promować będziemy daną stronę, produkt, usługę, będziemy nastawieni stricte pod sprzedaż, ilość wejść na stronę, nowe subskrypcje. Istotne jest to, na jaki efekt się nastawiamy. Jeśli bowiem piszemy sobie bloga o naszym życiu w Hiszpanii, to stosować będziemy takie atrybuty SEO, aby poprzez słowa kluczowe naprowadzać na nas internautów, którzy będą szukali akurat czegoś o tym kraju, jego atrakcjach czy też konkretnych miejscowościach.

>> Potrzebujesz pomocy z tekstami? Koniecznie napisz do nas! <<

Jeśli jednak tworzymy tekst dla klienta, który zajmuje się sprzedażą klimatyzacji w regionie Wrocławia i okolic, to wtedy naturalnym jest to, że nasze słowa kluczowe będą krążyć wokół tych dwóch istotnych zbiorów: Wrocław – klimatyzacja. Można w takim wypadku napisać o tym, dlaczego klimatyzacja jest tak ważna, jak w ogóle działa, jakie są jej koszty, jednocześnie korzystając ze słów kluczowych, które będą nam najbardziej potrzebne i wskazane – klimatyzacja Wrocław, klimatyzacja we Wrocławiu itp.

Podobnych sytuacji jest oczywiście o wiele więcej. Wszystko w zasadzie uzależnione jest od tego, na co się nastawiamy, co jest przedmiotem naszego marketingu online, do kogo chcemy trafić ze swoim tekstem.

Najważniejsze wskazówki

Nie chciałbym się zbytnio rozpisywać na temat tworzenia samych tekstów pod SEO, gdyż większość zasad potrzebować będzie na to osobnych artykułów. Już choćby sam dobór słów kluczowych wymaga z reguły skorzystania z kilku narzędzi, które podpowiadają rankingi, wykorzystanie danych zbiorów i podzbiorów. Ograniczę się zatem do najważniejszych spraw.

  • Temat tekstu: to w zasadzie najważniejsze, albowiem naszym zadaniem jest nie tylko przyciągnięcie na stronę główną, lecz także zaciekawienie czytelnika. Nie można zatem tworzyć pustych treści, które poza jednorazowym przypływem kliknięć, nie osiągną żadnego innego celu.
  • Cel naszego słowa kluczowego: powinniśmy mieć na uwadze jasny cel używanych przez nas słów kluczowych. Trzeba jednak postawić sobie realistyczne i osiągalne zadania dla słów kluczowych. Dlatego też ich badanie będzie podstawą procesu SEO Copywritingu. Sprawdzanie rynku pod tym względem, pokaże nam, na co w zasadzie nas stać. Bez dużych nakładów pieniężnych na pozycjonowanie, reklamę, nie mamy szans trafić na pierwszą stronę Google, jeśli wybierzemy słowo: rowery Poznań, Pizza Katowice, fryzjer Rzeszów. Trzeba tu kombinować, szukać alternatyw, innych słów. Istnieją pewne narzędzia, które identyfikują popularne słowa i tematy używane w najwyżej ocenianych treściach, jednocześnie proponując nam alternatywy, które możemy uwzględnić w tekście.
  • Tytuł i nagłówek: powinniśmy stawiać na w miarę krótki tytuł, zachęcający do odwiedzin nagłówek, w którym zawarte będzie nasze słowo kluczowe. W moim przypadku jest to SEO Copywriting.
  • Zmień Lead: przy SEO istotne jest tworzenie leadów, META, które działają jako zwiastun, zajawka naszego artykułu. Dobrze jest napisać kilka odrębnych zdań do niego, aby uniknąć duplikacji treści.
  • Podglądaj konkurencję: nie zachęcam do kopiowani treści i pomysłów konkurencji, jednak można się na nich wzorować. Gdy mamy swoje słowo kluczowe, wpiszmy je w wyszukiwarkę i sprawdźmy, jak prezentują się wyświetlane nam strony z czołówki rankingu. Poznamy wtedy, co i jak powinno wyglądać, jakie treści się sprzedają.
  • Synonimy i słowa kluczowe w nagłówkach: niezwykle ważne jest to, aby umieszczać słowa kluczowe w nagłówkach H1 i H2. Algorytmy stosowane przez Google są w stanie odczytywać synonimy i powiązane słowa z naszymi kluczami. Warto zatem z nich również korzystać. Można dzięki temu sporo zyskać, bez zbędnego zapychania tekstu jednym słowem.
  • Bogactwo zróżnicowanych i sformatowanych treści: choć sam tekst ma bardzo duże znaczenie, to pamiętajmy o tym, że musi być on odpowiednio sformatowany i wzbogacony o dodatki. Przede wszystkim korzystać powinniśmy z różnych nagłówków. Chodzi o H1, H2, H3 itp. Do tego dobrze jest stosować listy, tabele, wprowadzać zdjęcia, grafiki – Google wręcz lubi takie multimedialne artykuły. Należy mieć jednak na uwadze, aby wszelkie dodatki zoptymalizować pod witrynę, aby nie powodowały jej długiego wczytywania. Nie można zapominać o dodatkowych linkach. Wskazane jest korzystanie zarówno z odnośników wewnętrznych, jak i zewnętrznych.
  • Spis treści: bardzo popularne dziś w przypadku niezwykle długich artykułów jest tworzenie spisu treści, który pozwala czytelnikowi na szybki wybór rozdziału, nawigację w tekście.

Mam nadzieję, że choć w małym stopniu przedstawiłem Państwu zagadnienie SEO Copywritingu. W najbliższej przyszłości planuję rozwinięcie niektórych wątków poruszanych w tym tekście.

Michał Strączek

Senior Copywriter