Dwie różniące się od siebie reklamy w Internecie. Zapewne nie raz jako przedsiębiorca zastanawiałeś się, która z Nich będzie lepsza dla Twojego biznesu. Z racji różnic, o których powiemy sobie za moment, nie warto wróżyć z fusów, tylko zastanowić się na podstawie analizy naszej firmy, która forma będzie bardziej odpowiednia, czy może jednak warto by było je połączyć.

Szybkie wprowadzenie w oba „światy”

Google Ads, przybiera różne formy (YouTube, reklama produktowa, banerowa), jednak najpopularniejszą jest od dawna reklama w wyszukiwarce internetowej, która skupia się na wynikach wyszukiwania, frazach kluczowych oraz co istotne – są to reklamy PPC, czyli rozliczamy się za kliknięcia. Dodatkowo, utworzona w Google wyświetla się również na stronach partnerskich.

Jedną z jej największych zalet jest z pewnością ilość użytkowników codziennie korzystających z Google. Faktem jest również to, że kierujemy reklamę do osób, które faktycznie są zainteresowane, a pod warunkiem dobrej optymalizacji powinna dość szybko przynieść efekty.

Skoro wspomnieliśmy o zaletach, czas na podstawową wadę. W ramach wyszukiwania danej frazy, określamy stawkę, którą jesteśmy w stanie zapłacić za kliknięcie. Jeśli jednak fraza jest bardzo popularna, a nasza konkurencja również ją wybiera, okazuje się, że reklama robi się droższa. Im jest ona popularniejsza, tym przyjdzie nam niestety o wiele więcej zapłacić, zwłaszcza w przypadku często wykorzystywanych słów kluczowych.

W przypadku Facebooka, czyli reklamy w tych popularnych mediach społecznościowych, skupiamy się na dotarciu do klienta na podstawie jego zainteresowań, zachowania w sieci. System Facebooka skupia się zarówno na budowaniu świadomości marki, zasięgu, działań (np. aktywności użytkowników) konwersji, jak i pozyskiwaniu kontaktów, dlatego forma rozliczeń różni się w zależności od celu kampanii.

Dzięki ogromnej ilości użytkowników (2.936 biliona na świecie, gdzie w Polsce co druga osoba ma konto w mediach społecznościowych) w wieku od 13 do 65 lat, docieramy naszą ofertą do tysięcy, a nawet milionów potencjalnie zainteresowanych osób. Dzięki umieszczaniu informacji przez użytkowników, badaniu ich zachowań oraz co ich interesuje, jesteśmy w stanie precyzyjnie obrać grupę odbiorców naszych reklam. W odróżnieniu do Google, nie płacisz za słowo kluczowe, a za miejsce i podjęte działanie odbiorcy reklamy.

Różnica pomiędzy Google Ads, a Facebook Ads

Podstawową różnicą pomiędzy Googlem i Facebookiem, jest klient. W Google mamy osobę, która szuka usługi lub produktu AKTYWNIE, przykładowo wpisując „Fryzjer Katowice”. Natomiast na Facebooku, to my szukamy osób, które mogą być potencjalnie zainteresowane naszym produktem lub usługą, ponieważ klient jest PASYWNY.

Co zatem wybrać?

Najistotniejsze, co powinniśmy wziąć pod uwagę to oczywiście rodzaj branży. W przypadku Google’a jesteś w stanie na podstawie planera słów kluczowych sprawdzić potencjalną konkurencję oraz jak często padają frazy Cię interesujące.

Zastanów się, jaka jest Twoja strategia, cel marketingowy oraz budżet reklamowy. Przykładowo, jeśli jesteś startującą małą firmą i zależy Ci na budowaniu świadomości marki, nie masz zbyt dużego budżetu, dobrze byłoby zacząć od Facebooka. Reklama będzie tańsza i na początku – skuteczniejsza.

Jeśli jednak masz ugruntowaną pozycję, zależy Ci na sprzedaży, masz duży budżet – sugerowałabym nawet połączenie Facebooka i Googla w mądry sposób.

Reasumując

Często w głowach rodzi się pytanie: Google CZY Facebook? Każda z tych możliwości różni się, więc nie należy ich traktować zamiennie czy konkurencyjnie. W zależności od założonych celów, budżetu oraz branży musimy rozważyć lepszą opcję lub połączenie ich.