Unique Selling Points

Szukając dla siebie odpowiedniego produktu, zwracamy uwagę na kilka elementów, które go wyróżniają. Cechy, które są dla nas istotne, to punkt, który warto podkreślić. W natłoku ofert ciężko się jednak przebić. Dlatego też naszym zadaniem powinno być niejako wytłuszczenie i wskazanie rozwiązań, które przechylą szalę korzyści na naszą stronę. Innymi słowy, określamy tu tzw. Unique selling points (lub proposition, zależy gdzie spojrzeć). Luźno tłumacząc, zyskamy unikalne punkty czy cechę oferty. To właśnie na tym wątku skupimy się w tym blogu i do tych treści zachęcamy wszystkich tych, którzy dążyć będą do zwiększenia sprzedaży w swojej firmie – czy w firmach, z którymi współpracujecie jako freelancer czy agencji.

Zadaniem marketera na tym poziomie będzie „po prostu” wskazanie punktów, które sprawią, że nasz produkt w oczach potencjalnego kupca będzie lepszy niż pozostałe. Najczęściej jest to coś wyraźnego. Chodzi przecież o wyróżnik, lepszy aparat w smartfonie, wybitny design opakowania, niedostępną do tej pory funkcję. Twoja firma musi – a przynajmniej powinna, w zdecydowanej większości przypadków – wyjść naprzeciw oczekiwaniom z podniesioną głową. Z tą swoją tajną bronią, która zwróci uwagę. I nie jest to w gruncie rzeczy nic nowego, bo już w pierwszej połowie ubiegłego wieku mieliśmy do tego przesłanki. Zresztą warto na tym etapie poznać się z człowiekiem Rosser Reeves.

Co może być naszym USP?

Wyżej wspomnieliśmy o cechach technicznych, które sprawią, że Wasza firma się wyróżni. Trzeba przy tym jasno zaznaczyć, że często będą to też konkretne deklaracje. Ciekawym przykładem będą firmy kurierskie z dostawą na następny dzień (chociaż to też stało się już normą) czy Turkish Airlines, które jasno wskazuje, że lata niemal wszędzie. W praktyce oznacza to, że wybieracie ich – i macie z głowy. Więcej opcji raczej już nie będzie, więc po co tracić czas na konkurencję?

Na etapie planowania USP musicie pamiętać przede wszystkim o kilku czynnikach. W pierwszej kolejności nie możecie tu używać określeń ogólnych. Mamy tu na myśli chociażby rabaty, z których korzysta niemalże każdy. To samo z darmową wysyłką. Spójrzcie chociażby na Allegro Smart, gdzie paczki zamawiamy już za darmo. Postawcie zatem klarowne tezy na bazie wcześniejszej analizy i upewnijcie się, że będziecie w stanie to swoje zdanie wybronić. Postawione przed Tobą zadanie musi być złożone, bo przecież wyświechtane slogany zostawić może każdy. I w razie postawienia sprawy błędnie, bardzo szybko odbije się to czkwawką.

Szukasz tu inspiracji? Zobacz chociażby przykłady naszej pracy dla producenta biurek gamingowych Mobiusdesk. Firma kładzie nacisk na innowacyjność, dlatego w niektórych przypadkach udostępnia w Polsce usługi całkowicie unikatowe, od większego udźwigu, po kształty i kolory blatów dębowych, które dosłownie – opuszczą Waszą szczękę do ziemi. Biurka elektryczne same w sobie są jeszcze produktem stosunkowo młodym, aczkolwiek jeśli zainteresujecie się tematem w Google – wyników pojawi się więcej, niż macie w okolicy restauracji. Dlatego też spełnienie potrzeb emocjonalnych czy praktycznych jest tu tak ważne. W tych czasach siedzimy przy biurku więcej niż kiedyś. Wygoda i zdrowie są ważne. Dlatego możliwość wysunięcia blatu do góry, pomoże nam wyprostować nogi i pracować na stojąco.

Rzecz jasna Unique selling points łatwiej jest wskazać w niektórych produktach. Przy naszej pracy dla grupy PPG pomaga nam też sam producent. Do ich farb Superlatex Classic dodano jony srebra (Ag+), które zapewnią ochronę przed bakteriami, glonami i pleśnią. W dobie pandemii i skoncentrowaniu się na zdrowiu jest to szalenie ważne. Są jednak także firmy, gdzie łatwo już nie jest – od producentów kostek brukowych, przez mobilne wychodki. Stąd identyfikacja aspektów produktu czy wpisanie cech, korzyści, a nawet… wad, pomoże długoterminowo.

W rozwój sprzedaży należy się angażować stale i bez przerw. Naszym zadaniem jest zróżnicowane podejście do wątku i określenie wyjątkowości, którą chcemy oferować. Nigdy o tym nie zapominajmy, szczególnie, że przecież – jakkolwiek banalnie to zabrzmi – konkurencja nie śpi.

Jeśli macie dodatkowe pytania, potrzebujecie pomocy – zachęcamy do kontaktu z naszą agencją!