W kilku poprzednich artykułach poruszałem temat SEO, a zwłaszcza tego, w jaki sposób można samym tekstem zwiększyć swoją pozycję w wyszukiwarkach. Od dawna jednak wiadomo, że ogromną rolę w pozycjonowaniu odgrywają słowa kluczowe. Chciałbym zatem przyjrzeć się temu, jak należy je dobierać do tekstu, strony.

O co chodzi z tym pozycjonowaniem?

Większość z nas w celu znalezienia danych informacji w sieci, wybiera wyszukiwarkę Google. Jest to prosty schemat, gdzie wpisujemy interesującą nas frazę i błyskawicznie dostajemy wyniki. Jeśli zatem jesteśmy na urlopie we Władysławowie i akurat mamy ochotę na pizzę, to wpisujemy wtedy hasło: pizza Władysławowo, pizza we Władysławowie. Dostaniemy nasze wyniki, dzięki czemu zarówno wyświetlą się nam popularne sieci do zamawiania online, jak i konkretne lokale gastronomiczne. W wielu przypadkach o wyborze może zadecydować to, która pizzeria pojawi się nam jako pierwsza.

Istotną rolę odgrywa tutaj zatem słowo kluczowe, czyli dokładnie ta fraza, po której wpisaniu wyszukiwarka zaprezentuje nam najbardziej odpowiadające strony temu hasłu, którego poszukiwaliśmy. Oczywiście lista wyników w Google prezentowana jest nam z podziałem na strony wyników, gdzie im jest ona wyższa, tym lepiej dla danej witryny. Dlatego też od lat firmy, właściciele stron internetowych walczą między sobą o znalezienie się w czołówce. Wysoka bowiem pozycja pozwala na wzrost liczby wyświetleń, co przekłada się na popularność danej witryny, zwiększenie sprzedaży online, zamawiania usług.

Jakie mamy słowa kluczowe?

Słowo kluczowe można uznać za jeden z najistotniejszych, a zarazem pierwszych etapów pozycjonowania naszej strony. Trzeba jednak wiedzieć, że może pełnić ono dodatkowe role, albowiem korzystać z niego będziemy także przy ewentualnych reklamach w Google, na portalach społecznościowych. Wyróżnić możemy kilka najważniejszych kategorii:

  • Słowa brandowe – są to najbardziej podstawowe frazy, które mają być kojarzone z konkretną marką czy też sklepem. Co najważniejsze, niekoniecznie muszą one dotyczyć naszej firmy. Z jednej strony mogą one dotyczyć sytuacji, gdzie potencjalny klient, internauta nie do końca zna nazwę szukanej witryny. Jednak mogą również być związane z konkretną marką, stricte z jej produktem. Jako przykład często podaje się wyszukiwanie produktów znanych firm: buty sportowe Adidas, narzędzia Stihl, sukienka Mohito. Te drugie jednak należą już do fraz długoogonowych.
  • Ogólne słowa kluczowe – to z jednej strony niby najprostsza forma pozycjonowania, lecz w wielu przypadkach efekty wymagają sporych nakładów finansowych i samego czasu pracy. Takie hasła składają się z 1 lub 2 słów i odnoszą się do podstawowych pytań internautów: buty zimowe, aparaty fotograficzne, opony rowerowe. Trzeba sobie jednak zdać sprawę z tego, że znalezienie się w czołówce, bez sporego budżetu, jest praktycznie niemożliwe. Jako początkujący sprzedawcy butów zimowych nie pokonamy popularnych sklepów z obuwiem.
  • Słowa long tail – wspomniane wcześniej frazy długoogonowe składają się z więcej niż 2 słów, przez co pozwalają nam lepiej sformułować zapytanie, które ma potem prowadzić do naszej strony. Takie frazy długiego ogona bardzo często odnoszą się do pytań zadawanych przez internautów. Jako przykłady podać możemy: jaki rower do 2000, jakie buty na jesień, czerwona sukienka na wesele. Kierujemy się tu intencjami klientów, przez co łatwiej jest nam do nich trafić. Przy tym long tail często jest stosowany wraz z pozycjonowaniem lokalnym, jak i również świetnie sprawdzają się tu frazy kluczowe produktowe.
  • Słowa kluczowe lokalne – w tym wypadku mamy do czynienia z pozycjonowaniem pod lokalnych klientów. Jeśli prowadzimy biznes, który nastawiony jest na konkretny obszar, to tym bardziej powinniśmy z tego korzystać. Potencjalny klient szuka produktów, usług w mieście, dzielnicy, gminie, powiecie czy województwie. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku, to bardzo poszukiwaną frazą jest tani węgiel. W pozycjonowaniu lokalnym firma z Katowic sprzedająca czarne złoto, może się pozycjonować pod frazy: tani węgiel Katowice, tani węgiel Śląsk, tani węgiel Zagłębie, tani węgiel śląskie. To samo może fryzjer z warszawskiego Mokotowa – fryzjer na Mokotowie, tani fryzjer Mokotów, najlepszy fryzjer Mokotów, fryzjer damski/męski Mokotów.
  • Słowa kluczowe z nazwiskami – mamy tu w zasadzie rozwinięcie fraz brandowych i z długim ogonem. Stosuje się je w przypadku osób z określonymi zawodami – lekarzy, stomatologów, weterynarzy, prawników, radców prawnych, notariuszy, osób, które budują markę pod własne nazwiska. Wybrać wtedy można frazy – Zbigniew Nowak stomatolog, Zbigniew Nowak dentysta, Zbigniew Nowak leczenie kanałowe Gdańsk.
  • Krótkotrwałe słowa kluczowe – warto również wspomnieć o słowach, które związane są z określonym wydarzeniem, czasem, miejscem. Takie frazy mogą być połączone z kampaniami marketingowymi na portalach społecznościowych. Chodzi tu o pozycjonowanie samych wydarzeń, jak i produktów, usług z nimi związanych. Świetnym przykładem są różnego rodzaju festiwale: Męskie Granie bilety 2022, Opener 2023 noclegi Gdynia. Można również pozycjonować produkty i usługi pod wydarzenia: koszulki mundial 2022, bilety mundial 2022. Tak zwane short-term fresh pomagają też w pozycjonowaniu stron informacyjnych: wojna na Ukrainie, przekop Mierzei, wybory samorządowe.

Warto także wspomnieć, że istnieje możliwość wykluczania pewnych fraz kluczowych, dzięki czemu nasza strona nie będzie się wyświetlała przy konkretnych zapytaniach.

>> Potrzebujesz pomocy z tekstami? Koniecznie napisz do nas! <<

Jak zatem dobrać słowa?

Już poprzedni akapit wiele dał nam do zrozumienia w kwestii doboru słów kluczowych. Jeśli zależy nam na pozycjonowaniu w Google, to przede wszystkim musimy zastanowić się nad tym, co i jak chcemy reklamować. Istotne jest to, co sprzedajemy, oferujemy, kim są nasi docelowi klienci, czy zależy nam na ogólnopolskim bądź lokalnym zasięgu. Już to pozwala lepiej rozplanować dalsze działania. Równie ważne jest zaplanowanie budżetu, gdyż pozycjonowanie wymaga konkretnych działań, które zazwyczaj wykona za nas agencja. To często złożony proces, który musi być regularnie odświeżany, powtarzany.

Jak wspomniałem, można samodzielnie wybrać wszystkie słowa lub też zdać się na pomoc odpowiedniej agencji od pozycjonowania. Istnieją na szczęście specjalne narzędzia, z pomocą których proces ten jest szybszy i skuteczniejszy.

Wśród nich wymienić można między innymi: Google Ads Keyword Planer, KWFinder, Google Trends, Senuto, SEMSTORM, Ubersuggest, Answer The Public, Ahrefs, Keywordtool.io, Moz Keyword Planner, Soovle czy SEMrush. Są to najczęściej polecane programy przez specjalistów, z których część jest darmowa, a część wymaga comiesięcznych opłat.

Jak zatem widać, słowa kluczowe mają ogromne znaczenie. Mogą przysłużyć się do lepszego pozycjonowania naszej strony internetowej, jak i również można z nich skorzystać w wielu kampaniach promocyjnych. Niezbędny jest jednak odpowiedni ich dobór, jak i skorzystanie z dodatkowych narzędzi pod SEO.

Michał Strączek

Senior Copywriter