Moda czy nowy etap? 

Nie od dzisiaj wiadomo, że wideo cieszy się ogromną popularnością. Obserwując sukces Tiktoka, można było się spodziewać wprowadzenia krótkich filmów na innych mediach społecznościowych. I tak też się stało! Instagram Reels, później Facebook Reels, YT Shorts… 
Korzystając ze statystyk, jedno jest pewne – format wideo budzi ciekawość, pozwala na przyciągnięcie uwagi, zatrzymuje na dłużej. Nie oznacza to, że posty statyczne odeszły do lamusa, jednak ograniczanie się tylko do jednej formy przekazu, nie byłoby dobrą drogą. 
 
Niezależnie, czy wideo zostanie z nami na dłużej (a najprawdopodobniej tak będzie) dla lepszych wyników i rozwoju, należy iść z duchem czasu i być otwartym na nowe możliwości. 

Co nagrywać, jak nagrywać i czy aby na pewno nagrywać?

Jeśli już zauważyłeś/aś potencjał filmów i przychodzi Ci do głowy mnóstwo obiekcji, to spokojnie, bo nie jesteś w tym odosobniony. Najczęstsze pytanie to – a co ja właściwie mam nagrywać? 
Niezależnie od branży, tutaj liczy się kreatywność. Ale nie myl tego z bezsensownym wydurnianiem się, gdyż mówimy tylko o przemyślanej strategii. I tutaj warto sobie zadać pytanie – co może zaciekawić mojego odbiorcę? Rozejrzyj się, zainspiruj. Pamiętajmy, że TikToki, rolki czy shortsy oglądamy raczej z nastawieniem na zabawę. Więc zdecydowanie powinno się to brać pod uwagę podczas planowania treści. Ty w czasie pracy, metamorfozy, efekty, backstage, opinie. Pomysłów jest mnóstwo! 

 
Jeśli przychodzą Ci do głowy myśli o lęku, stresie przed kamerą…, nie przejmuj się, gdyż to bardzo częste, wręcz naturalne. Możesz zacząć od prostych kolaży czy kadrów, które będą relacją, a jednocześnie nie będą wymagać Twojego „gadania”, patrząc w kamerę. Daj sobie czas. 

 
Jak nagrywać? 
Możesz to zrobić z pomocą kogoś doświadczonego, poprosić filmowca, ale czy jest to konieczne? 
Oczywiście, że nie! Możesz tworzyć i bawić się tym, używając swojego smartfona. Na początku będzie to wystarczające. Z czasem, jeśli osiągniesz zamierzony efekt, możesz pokusić się o zainwestowanie w lepszy sprzęt bądź akcesoria.  

Mam nagrany materiał i co dalej?

Pewnie nie uśmiecha Ci się nauka skomplikowanych programów do montowania filmów lub to po prostu nie twoja bajka. Ale spokojnie, na pomoc przychodzą darmowe aplikacje do edycji wideo, które w zupełności wystarczą, aby stworzyć ciekawy film.
Najpopularniejsze, które sprawdzą się dla systemu Android oraz iOS to:
✔ CupCut
✔ VN
✔ Videoleap
✔ Inshot
✔ Lomotive

Podsumowując, krótkie filmy mogą być ciekawą formą komunikacji i zdecydowanie warto z niej skorzystać. Nie jest to tak skomplikowane jak się wydaje i nawet bez umiejętności poruszania się po Adobe Premiere Pro, czy Davinci Resolve, czy posiadania profesjonalnego sprzętu, bez problemu można skleić ciekawy materiał.

Trzymam kciuki za Twoje filmy i powodzenia!