Dzisiaj mamy 6 grudnia, czyli po Black Friday oraz Cyber Monday kolejną istotną datę w marketingu świątecznym. Co prawda, strategia oraz ogólny plan działań powinny powstawać na przełomie lata i jesieni, ale dla tych, którym to uciekło, również mamy podpowiedzi, których można użyć last minute.  

Każda branża rządzi się swoimi prawami, ale jedno jest pewne – nie chcemy zniknąć w gąszczu ofert ze Świętym Mikołajem oraz powtarzalnym hasłem „Zrób sobie prezent” itp.  

Oczywiście, nie jesteśmy przeciwni promocjom oraz innym akcjom sprzedażowym, ale chcemy, abyś znalazł swój wyróżnik, do czego pozwolę sobie wrócić niebawem.  

Czas świąteczny jest jednym z lepszych okresów reklamowych, jednak niemalże najtrudniejszym ze względu na ilość reklamodawców oraz kolokwialnie mówiąc, zasypywanie nas komunikatami, więc trzeba się bardziej nagimnastykować, aby się przebić. 

Propozycje działań marketingowych online

Jak wiadomo, lubimy konkret, więc zaczynamy! Skupimy się na propozycjach działań online.

 1. Zbuduj media plan z wyprzedzeniem – pomoże Ci to dokładniej zaplanować działania od publikacji, po dedykowane kampanie.
 2. RTM – znany i lubiany, bardzo dobrze się sprawdzi w okresie świątecznym. Obserwuj co się dzieje dookoła i spróbuj to wykorzystać.
 3. Niezależnie czy prowadzisz biznes usługowy, czy sklep internetowy, to dobry czas aby to pokazywać w kontekście prezentowym – krótkie wideo, rolki zdecydowanie się sprawdzą.
 4. Ważnym punktem są nawyki zakupowe twoich klientów – wspominam o tym dlatego, że w zależności od oferowanej usługi czy produktu, w jednym przypadku wystarczy impuls, emocja, a w drugim potrzebują więcej czasu aby rzeczywiście skorzystać z oferty. Właśnie dlatego strategia, wdrożenie lejka marketingowego jest tak istotne.
 5. Kreatywność. Chwytliwe hasła, nagłówki, kreacje, teksty. Ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. To właśnie o tym wspominałam na samym początku. To jest gorący okres dla reklamodawców, tysiące firm walczy o Twoją uwagę. Dlatego grafika z choineczką może okazać się nie wystarczająca, aby zaciekawić i zatrzymać odbiorcę na dłużej.
 6. Rabaty, promocje. Jest to bardzo powszechna praktyka w przypadku świątecznych kampanii sprzedażowych. Ja osobiście, nie jestem przeciwniczką takich praktyk ale zdecydowanie trzeba znaleźć w tym umiar i podejść do tego ostrożnie. Nie od dzisiaj wiemy, że w przypadku Black Friday czy właśnie okresu świątecznego, sklepy czy usługodawcy, podnoszą ceny, aby później zaoferować wyższy rabat.

Co możemy zaoferować zamiast rabatu?

 • Gwarancja dostarczenia na czas.
 • Darmowe zapakowanie produktu na prezent.
 • Mały prezent od firmy, który będzie dołączany do zakupów.

Możliwości jest wiele!

Przykłady ciekawych kampanii świątecznych

 • NIVEA – pielęgnuj bliskość w święta.

Wyjątkowo kreatywna kampania, dzięki której mogliśmy wysłać za pośrednictwem Nivea wysłać personalizowaną kartkę świąteczną do bliskich.

 • E.Wedel – Przejdźmy w tryb świąteczny

Kampania zachęcająca do budowania relacji z bliskimi, tu i teraz.

 • ATERIMA: Pilnie poszukujemy reniferów zaprzęgowych

Agencja rekrutacyjna szukająca do pracy… Reniferów!

Na świąteczne życzenia jeszcze przyjdzie czas. W tej chwili, życzymy Ci drogi czytelniku powodzenia i owocnych kampanii w tym szalonym okresie!

Małgorzata Kula

Social Media Manager