W dzisiejszym świecie, gdzie konkurencja na rynku jest coraz większa, kluczowe staje się wykształcenie wyjątkowego charakteru marki, który przyciągnie klientów i umocni pozycję firmy. Jednym z narzędzi, które mogą pomóc w osiągnięciu tego celu, są archetypy marki. 

W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie jest archetyp marki, jakie są jego rodzaje i jak można go wykorzystać do zdefiniowania własnej, niepowtarzalnej tożsamości marki. Pokażę Ci również przykłady praktyk korzystania z tego potężnego narzędzia w strategii marketingowej. 

Czym jest archetyp marki? 

Archetyp marki to pojęcie z zakresu marketingu, które określa rodzaj osobowości, z jaką marka jest kojarzona. Archetyp to swoisty wzorzec, który ma charakterystyczne cechy i zachowania, a dzięki ich wykorzystaniu marka może wzbudzać określone emocje i aspiracje wśród swojej grupy docelowej. Bardzo często zadajemy pytanie „Czym zajmuje się Twoja firma?”, w przypadku archetypu marki, pytanie powinno brzmieć „Kim jest Twoja firma?”.  

Dlaczego warto określić archetypy marki? 

Określenie archetypu marki pozwala na ustanowienie spójnej, zrozumiałej i konsekwentnej wizji marki, co pomaga w budowaniu lojalności klientów. Definiuje cechy, jakie marka powinna wykazywać w swoich działaniach i komunikatach. W ten sposób marka staje się bardziej realna i bliska klientom, co przyciąga ich uwagę i wzbudza zaufanie. Pewnie zastanawiasz się, jak określić archetyp marki Twojej firmy. Zdecydowanie pomogą w tym pytania o cele, założenia i wartości, jakie niesie marka. Jeśli miałbyś/abyś problem z tym zadaniem, napisz od Nas, chętnie pomożemy!  https://mediagnoza.net/kontakt/

Rodzaje archetypów marki  

Wyróżniamy 12 archetypów marki. Warto w tym miejscu dodać, że wiele marek decyduje się na połączenie np. dwóch w celu określenia swojego brandu. Poniżej wypunktowałam wspomniane rodzaje, wraz z przykładem dużych marek, które obrały wybrany archetyp.  

 1. Twórca – Lego, Apple 
 1. Władca – Rolex 
 1. Opiekun – Johnson&Johnson 
 1. Odkrywca – Redbull, Jeep 
 1. Mędrzec –  Google, Forbes 
 1. Niewinny – Dove 
 1. Czarodziej – Tesla 
 1. Bohater – Nike 
 1. Buntownik – Netflix, Virgin 
 1. Kochanek – Alfa Romeo 
 2. Towarzysz – KitKat 
 3. Błazen – Old Spice, M&M’s 

Jak wykorzystać archetyp marki w kampanii marketingowej?

Korzystając z przykładów, zobaczysz, jaki wpływ ma archetyp marki na kampanię marketingową, ale również całościowo na język komunikacji i kreowanie wizerunku marki. 

 • Nike – Archetyp bohatera. 

Czy zwróciłeś/łaś uwagę, że w kampaniach marketingowych Nike skupia się na pokonywaniu przeszkód, słabości? A slogan „Just do it” brzmi motywująco?  

Archetyp bohatera cechuje czynienie świata lepszym, stawaniem się lepszą wersją siebie, to też obrona niewinnych i słabszych.  

Możemy zauważyć ten motyw w spotach reklamowych Nike i wszelkiej komunikacji. Co więcej, działa na odbiorców motywująco.  

 • Lego – Archetyp twórcy 

Nawet osoby nieposiadające dzieci, doskonale znają Lego. Możliwość rozwijania kreatywności, innowacje. Slogan „The Toys That Are New Every Day” (z ang. Zabawki, które są nowe każdego dnia) tylko potwierdza ideę towarzszącą marce. 

Archetyp twórcy to niemalże synonim kreatywności, innowacji, oryginalności, nauki.  

W kampaniach reklamowych często wykorzystuje się storytelling. 

Podsumowanie  

Podsumowując, określenie archetypów marki to ważny etap w budowaniu spójnej i zrozumiałej wizji marki. Określenie archetypu może pomóc firmie w stworzeniu spójnego i konsekwentnego wizerunku, który łatwiej zapadnie w pamięć odbiorców i pozwoli na lepsze zrozumienie wartości, celów i sposobu działania marki.  

Scharakteryzowanie archetypu marki pozwala również na lepsze zrozumienie, jak marka może przyciągać i angażować klientów oraz w jaki sposób może kształtować swój wizerunek na rynku. Przekłada się to na opracowanie strategii marketingowej dla całej marki.  

Małgorzata Kula

Social Media Manager