Instagram to jedna z najpopularniejszych platform social media. Nie ma się co dziwić, że spędzamy na nim coraz więcej czasu, szczególnie po wprowadzeniu na platformę Instastory. Według wyników badania Mediapanel, na Instagramie spędzamy średnio 4 godziny, 51 minut i 30 sekund. Nic więc dziwnego, że tak chętnie dzielimy się zdjęciami i materiałami wideo, tworząc z tego personalizowane pamiętniki. Regularne publikacje, wymyślanie materiałów czy odpowiadanie na komentarze, to ogrom pracy. W związku z tym nasuwa się pytanie, czy nie byłoby miło mieć kogoś lub coś, co przejęłoby choć część z tych obowiązków? Witaj zatem w świecie botów na Instagramie. 

Czym są boty na Instagramie oraz jakie mamy rodzaje? 

Bot to nic innego jak serwis lub program, który po prawidłowym zaprogramowaniu wykona za nas pewne czynności. Może to być komentowanie wybranego przez nas posta, obserwowanie czy dodawanie postów i relacji. Cały proces załatwiamy w dogodnym dla nas terminie i planujemy, kiedy chcemy, by bot wykonał zadanie – my w tym czasie możemy skupić się na innych czynnościach. Warto zaznaczyć na wstępnie, że taka pomoc jest płatna, a cena różni się w zależności od serwisu i pakietu, na jaki się zdecydujemy. 

Jakie wyróżniamy rodzaje: 
– boty sieciowe, 
– oprogramowanie pobierane na komputer. 

Boty sieciowe 

Na plus łatwość w obsłudze, na minus cena, która jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku oprogramowania. Web-based bot sterujemy w sieci, a konfiguracja nie zajmuje więcej niż kilka minut. W tym przypadku wystarczy na odpowiedniej stronie wybrać pakiet, zapłacić i podać dane konta, dobrać ustawienia i czekać na rezultaty.  

Oprogramowanie na komputer 

Tutaj na plus zdecydowanie przemawia cena, na minus poziom trudności w obsłudze. Nie jest to proste i jeżeli to Wasze początki, może okazać się za skomplikowany. Po wybraniu interesującej nas opcji, wchodzimy na stronę, opłacamy wybór i ściągamy oprogramowanie. Zazwyczaj mamy opcję zainstalować program na komputerze, ale również w chmurze, tak by działał mimo wyłączonego komputera.  

Czy to legalne? 

Zacznijmy od wyjaśnienia kwestii legalności tej metody. Same boty są całkowicie legalne, jednak przed ich wyborem należy poważnie zastanowić się, jak to zrobić. Instagram jest na ich punkcie wyczulony. Jeżeli obserwujących przybywa lawinowo w ciągu doby, podobnie jak komentarzy, możemy być pewni bana. Podobna sytuacja ma miejsce przy kontach całkowicie prowadzonych przez boty.  

Podsumowując  

Czas, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w ogóle warto inwestować w boty i z nich korzystać. Odpowiedź nie jest łatwa. Warto, jeżeli chcemy wykorzystać je do bardzo mechanicznej pracy, która nie wymaga naszego bezpośredniego zaangażowania, za to kosztuje masę czasu. Oszczędzając go, możemy poświecić go na budowanie contentu czy kontakt z naszymi followersami. Jestem ich przeciwniczką, jeżeli mają sztucznie generować komentarze czy puste obserwacje. Czy dzięki nim nasza marka będzie lepiej sprzedać? Nie! Później powstają „Influ” z wielkimi kontami, a statystyki postów mają jak przy początkujących kontach. Boty mają ułatwić nam życie, o ile wykorzystamy je z głową. Bądźcie czujni, niedługo wielki test botów. Który okaże się strzałem w 10?

Social Media Manager
Kinga Mak