Tradycyjne formy marketingu powoli odchodzą do lamusa. Nie tylko stają się przestarzałe, lecz również i mniej skuteczne, z niskim zasięgiem działania. Dlatego też na ich miejsce wprowadzane są zupełnie nowe rozwiązania. Jednym z nich jest właśnie content marketing. W nowym artykule chcielibyśmy przyjrzeć się temu zjawisku, jak i również pokazać, jak sprawdza się w praktyce.

Content marketing – co to?

Jak to zwykle bywa, internet pełen jest odmiennych definicji dotyczących content marketingu. Na początek posłużymy się tą, która znajduje się na stronie Content Marketing Institute:

Content marketing to strategiczne podejście marketingowe skoncentrowane na tworzeniu i dystrybucji wartościowych, odpowiednich i spójnych treści w celu przyciągnięcia i utrzymania jasno określonej grupy odbiorców, a ostatecznie kierowania dochodowymi działaniami klientów.

Jasno z tego wynika, że na pierwszym miejscu stawia się tu dostarczanie klientom istotnych i przydatnych treści, które mogą pomóc w rozwiązaniu ich problemów. Taki marketing treści to strategiczne podejście marketingowe służące przyciągnięciu uwagi i pozyskania jasno określonej grupy odbiorców. Musimy jako firma dostarczyć odbiorcy spójne, bieżące i wartościowe informacje, co przekłada się na zwiększenie zaufania, prestiżu. W odróżnieniu od tradycyjnych wzorów reklamy, nie ma on formy jednostronnego zjawiska, działania. Jego zadaniem jest bowiem budowanie stałych, długotrwałych, a często także i intensywnych relacji na linii firma – klient.

Marketing treści bazuje w głównej mierze na strategicznym wykorzystaniu angażujących treści wysokiej jakości. Jego ogromną zaletą jest to, że stanowi uniwersalne rozwiązanie, które może być użyte wraz z innymi technikami sprzedaży, reklamy. Poprzez content marketing uczymy się nie tylko tego, w jaki sposób sprzedawać treść (kanały, formy reklamy), lecz przede wszystkim tego, jak sprzedawać samą treść. Stosowanie odpowiednich umiejętności i technik marketingowych przynieść może wyjątkowo duże korzyści.

Korzystanie z content marketingu

Celem marketingu treści jest przyciąganie uwagi pożądanych odbiorców i skłonienie ich do konkretnego zadania – kupienia produktu lub usługi, zostania z marką na dłużej. Poprzez takie działania buduje się świadomość marki, bazę aktywnych i lojalnych odbiorców, identyfikuje się osoby, które z największym prawdopodobieństwem zostaną klientami. Całość ma oczywiście zwiększać sprzedać, redukować koszty marketingu.

Osoby, które zechcą korzystać z content marketingu, muszą najpierw odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań:

  • jakie jest ogólne wyzwanie, zadanie dla firmy?
  • jaki jest wynik, którego oczekujemy?
  • kto jest naszym celem i w jaki sposób chcemy go zaangażować?
  • jaka jest częstotliwość ewentualnych działań?
  • jaki jest budżet na naszą kampanię?
  • jak często chcemy generować rezultaty?

Nieco rozszerzając wspomniane punkty, musimy na samym początku zastanowić się nad tym, po co w ogóle jest nam potrzebny content marketing? Wiadomym jest, że chcemy przyciągnąć uwagę odbiorcy, zachęcić potencjalnych klientów do kupienia produktu bądź usługi. Chcemy tu jednak zmienić swoją strategię prezentacji marki. Środek ciężkości powinien zostać przesunięty w kierunku budowania relacji, a nie sprzedaży. Ta druga ma być bowiem dopiero długotrwałym efektem działań. Należy zastanowić się nad tym, w jaki sposób treści będą pomagać osiągnąć nam cele marketingowe, jaki będzie ich wpływ na postrzeganie naszej marki i podejmowanie decyzji przez klientów. Koniecznie trzeba pomyśleć nad tym, jaka jest podstawa strategii marketingu treści – po co w ogóle będziemy tworzyć treści i jaką wartość zapewnią one firmie. Drugą najważniejszą sprawą jest określenie tego, kim są nasi odbiorcy – naszym celem nie są wszyscy, lecz specyficzna grupa odbiorców. Jeśli jesteśmy firmą rolniczą, która sprzedaje ekologiczne nawozy, to naszym targetem będą te osoby, które prowadzą bio uprawy, ekologiczne gospodarstwa.

Istotne działania

Jak wspomnieliśmy wcześniej, marketing treści obejmuje szereg działań, które związane są również z innymi metodami reklamy, promocji. Samo wymyślenie kampanii reklamowej i jej wdrożenie na jednym czy kilku kanałach, niestety nie wystarczy. Przede wszystkim na początku musimy przeprowadzić audyt dotychczasowych naszych treści na stronie. Już to nam pokaże, jakie ewentualne błędy popełniliśmy, czego warto unikać, co jest do poprawy. Następnie musimy popracować nad naszą strategią obejmującą planowanie, tworzenie i publikację treści zarówno na naszej stronie, jak i na portalach zewnętrznych. Niezbędna również musi być optymalizacja artykułów pod kątem SEO, abyśmy byli bardziej przyjaźni dla wyszukiwarek internetowych. Być może w naszej kampanii niezbędna będzie ewentualna współpraca z zewnętrznymi podmiotami, zwłaszcza serwisami branżowymi, influencerami czy blogerami. Bardzo istotne będzie także stałe monitorowanie trendów na rynku.

Inną kluczową sprawą jest zastanowienie się nad tym, jakie narzędzia i kanały mogą zostać przez nas użyte. Wykorzystać przecież można dziś nie tylko klasyczne formy reklamy – radiowa, telewizyjna, w prasie, internetowa, lecz również i media społecznościowe, audiobooki, e-booki, artykuły sponsorowane, infografiki, materiały wideo na YT, jak i nawet podcasty.

>> Potrzebujesz pomocy z tekstami? Koniecznie napisz do nas! <<

Najważniejsza w tym wszystkim oczywiście jest sama treść. Może ona stale warunkować wzrosty, nie tylko w sprzedaży. Z content marketingiem związany jest również seo copywriting, język korzyści. Naszym nadrzędnym celem musi być budowanie treści wysokiej jakości, które od razu zaciekawią potencjalnego odbiorcę, zachęcą go do pozostania na stronie, dodania jej do zakładki i częstszych odwiedzin. Należy zatem wybrać jakość, często kosztem ilości. Wartościowy content marketing zapewnia większy ruch na stronie, zwiększone zaufanie ze strony odbiorców, jak i większą widoczność naszej strony w Google. Jak zatem widać, można za jednym razem zyskać na kilku płaszczyznach, a jeśli finalnym celem jest sprzedaż, to dzięki tym trzem korzyściom, również i ona powinna wzrosnąć.

Ciekawe przykłady

Na przestrzeni ostatnich lat mamy do czynienia z wieloma ciekawymi przykładami świetnego wykorzystania content marketingu w praktyce. Na koniec chciałbym zatem przedstawić kilka takich kampanii, które odniosły spory sukces:

Spotify Wrapped – każdego roku Spotify oferuje swoim użytkownikom podsumowanie roku. Dzięki temu można dowiedzieć się, ile łącznie minut spędziliśmy ze Spotify, jacy są nasi ulubieni artyści, gatunki, których utworów słuchaliśmy najczęściej. Zaraz po premierze Spotify Wrapped, media społecznościowe pełne są screenów, zdjęć z podsumowaniami, dzięki czemu Spotify zyskuje darmową reklamę.

Duolingo na TikToku – z pewnością TikTok wzbudza spore kontrowersje, jednak odpowiednio wykorzystany, jest w stanie przynieść ogromne korzyści. Świetnym tego przykładem jest kampania prowadzona przez Duolingo. Jest to portal internetowy do nauki języków obcych. Firma postawiła na mnóstwo filmików, gdzie pojawia się ogromna i zielona maskotka, która jest logiem tej marki. Efekt? Na chwilę obecną Duolingo ma 6.5 mln obserwujących na TikToku, ponad 135 mln polubień swoich materiałów.

Dear Apple – Apple nie od dziś jest jednym z liderów pod względem efektywnego wykorzystania narzędzi marketingowych. Świetnym przykładem udanej kampanii jest Dear Apple. Jest to akcja promująca Apple Watch, gdzie w materiale wideo kilka zupełnie odmiennych postaci w formie listu dziękuje amerykańskiej firmie za to, że poprzez Apple Watch stali się lepszą wersją siebie. Kampania wygenerowała mnóstwo wyświetleń na YT, jak i oczywiście stała się viralem.

Kuchnia Lidla – coś z naszego podwórka. Niemiecka marka wystartowała pewien czas temu z kampanią Kuchnia Lidla. Do projektu zaangażowano znane postaci ze świata gastronomii. W większości przypadków reklamy nie służą sprzedaży konkretnych produktów, lecz właśnie budowania pozytywnego wizerunku marki, która pomoże z przepisami na obiad, kolację.

Oczywiście to tylko kilka przykładów tego, jak różnymi kanałami można pozyskiwać widzów, klientów. Dowodzi to tylko tego, że odpowiednio wykorzystany content marketing, może przynieść ogromne korzyści, a często bez dużego budżetu. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o marketingu treści, koniecznie daj nam znać!

Michał Strączek

Senior Copywriter