Potrzebujesz przyciągnąć uwagę, zbudować relację i skutecznie sprzedawać swój produkt, ale potencjalne wyniki z Facebooka nie spełniają Twoich potrzeb? Nic więc dziwnego, że kampanie leadowe stały się obecnie tak popularne i są przygotowywane przez agencje marketingowe. 

Czym są właściwie te Leady?


Leady to dane kontaktowe (osób lub firm) zainteresowanych naszym produktem lub usługą. Pozyskanie ich ma na celu dalsze działania sprzedażowe. Sami decydujemy, jakie informacje będziemy zbierać. Czy będzie to imię, nazwisko i numer kontaktowy, czy adres mailowy i nazwa firmy. To już zależy od nas, jakich informacji od potencjalnego klienta potrzebujemy. 

Jakie korzyści niesie za sobą prowadzenie kampanii leadowych?


– Zwiększenie skutecznej sprzedaży

W momencie, kiedy nasz przekaz jest jasny dla odbiorcy i ten zdecyduje się wypełnić nasz formularz kontaktowy, mamy znacznie większą szansę, że jest to rzeczywiście zainteresowany klient. Kierujemy wtedy swoją ofertę jedynie do osób, które chcą już rozmawiać o szczegółach. 

– Optymalizacja kosztów

Owszem kampania leadowa jest droższa niż zwykłe działania celem aktywności, jednak tutaj ograniczamy wydatki na prowadzenie nieefektywnych rozmów z osobami, które przypadkowo kliknęły w naszą kampanię lub spodobała jej się kreacja graficzna, lecz nie jest zainteresowana naszym produktem.

– Kontakt bezpośredni 

W tym przypadku będzie to zarówno plus, jak i minus. Z jednej strony mamy szansę bezpośrednio porozmawiać z klientem, odpowiedzieć na jego pytania i rozwiać wątpliwości. Z drugiej strony jednak musimy mieć czas i możliwość na zrobienie tego. Ważne jest, by po zostawieniu przez potencjalnego klienta danych kontaktowych, informacja zwrotna została wysłana w czasie maksymalnie 48 godzin. Tutaj właśnie czas ma ogromne znaczenie. Teraz wyobraź sobie, że dziennie spływa 10 leadów (przy budżecie 40 złotych). Dasz radę skontaktować się z każdym i poświęcić mu czas? 

Jak wygląda proces tworzenia kampanii leadowej?

– Cel klienta 

Na samym początku ważne jest określenie celów klienta i spodziewanych przez niego efektów. Omówienie każdego punktu kampanii krok po kroku oraz przewidziany na działania budżet. 

– Grupa docelowa

Po dokładnej analizie obecnych klientów oraz potencjalnie zainteresowanych osób, naszym produktem tworzymy zarys grupy docelowej oraz porównujemy je z grupami zainteresowań na Mecie. 

– Cel kampanii 

W trakcie rozmów z klientem zdefiniowaliśmy cele kampanii. Najistotniejsze było pozyskanie danych potencjalnych klientów. Wszystkie informacje następnie były przekazywane do konsultantów w firmie klienta i obsługiwane. Takie działania wpłynęły na 3 obszary. Wzrost sprzedaży (leady do kontaktów), nawiązanie relacji z klientami oraz budowanie rozpoznawalności marki. 

– Przygotowanie strategii 

Rozważając cel klienta oraz budżet, przygotowujemy wszystkie potrzebne materiały pod kampanie. Obejmuje to między innymi kilka do kilkunastu kreacji graficznych oraz alternatywne teksty. Wszystko, by móc potem optymalizować kampanie, a co za tym idzie – wyniki. 

Podsumowanie 

W tym wszystkim należy również pamiętać, że nie ilość, a jakość się liczy. Im bliżej profilu grupy docelowej jest dany lead, tym większa jest jego wartość.  Jak sam widzisz, nie jest to prosty ani tani typ kampanii, aczkolwiek przynosi najlepsze efekty. Zanim zdecydujesz się przygotować kampanie leadowe na własną rękę, zastanów się, czy nie będzie to tylko przepalenie budżetu. W agencjach znajdziesz odpowiednio przeszkolone osoby, które specjalizują się w tego typu działaniach. 

Social Media Manager
Kinga Mak