Jedną z największych sensacji ostatnich miesięcy jest niewątpliwie ChatGPT. Ten chatbot przenosi nas na zupełnie nowy poziom kontaktu ze sztuczną inteligencją, jak i również może sporo namieszać w branży. Oprogramowanie to przez jednych wykorzystywane jest tylko dla zabawy, jednak dla innych stanowi już teraz cenną pomoc w codziennej pracy. W nowym artykule skupimy się na tym, czy będzie on istotną pomocą dla copywriterów, czy jednak stworzy zagrożenie dla tej i innej branży.

Czym jest ChatGPT?

ChatGPT to chatbot ze sztuczną inteligencją, za którego stworzenie odpowiada amerykańska firma OpenAI. Szerszej grupie odbiorców po raz pierwszy zaprezentowany został 30 listopada 2022 roku. Choć jest to oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji, to jednak przez dłuższy czas jego funkcje i ich dostrojenie były i nadal są związane z ludzkimi trenerami. To właśnie testerzy korzystali przez niego długi czas, oceniając, czy otrzymywane odpowiedzi były prawidłowe, czy też wymagały korekty. Specjalnie na etapie uczenia się programu, wyeliminowano w nim treści uznawane za szkodliwe – rasizm, seksizm, przemoc. Przez cały czas OpenAI zbiera dane od użytkowników ChatGPT w celu dalszego szkolenia i dostrajania usługi. Każdy z nas, kto zdecyduje się na skorzystanie z ChatuGPT, może po uzyskaniu odpowiedzi zagłosować za lub przeciw uzyskanym treściom, jak i również wpisać swoją opinię, spostrzeżenia.

Ten chatbot zdecydowanie wykracza poza funkcję komunikacji. Z jego pomocą można bowiem pisać i debugować programy komputerowe, komponować muzykę, tworzyć pomysły biznesowe, pisać wiersze i teksty piosenek, tłumaczyć i streszczać tekst, a nawet grać w gry wideo. Niedawno jedna z uczelni postanowiła wykorzystać AI w grze na temat symulacji ludzkiego życia. Postaci w niej miały imiona, życiorys, osobowość i bardzo szybko zaczęły poniekąd żyć w grze, reagować na różne wydarzenia. Sam ChatGPT jest zbudowany na podstawie serii podstawowych modeli GPT OpenAI: GPT-3.5 i GPT-4. Można z niego korzystać zarówno na darmowym poziomie GPT-3.5, jak i również GPT-4, który jako płatna wersja dostępny jest w planie ChatGPT Plus.

Jak korzystać z chatu?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, możemy zdecydować się na płatną lub darmową wersję chatu. Należy zatem wejść na stronę OpenAI i zarejestrować się. Po pomyślnej weryfikacji, od razu można zacząć testowanie oprogramowania. Wpisujemy nasze zapytanie, po czym w ciągu kilku sekund ChatGPT powinien przedstawić nam najważniejsze informacje. Podczas testowania wpisałem zapytanie: Copywriter – kto to? Uzyskałem taką odpowiedź.

Jak zatem widać, mamy tu całkiem zrozumiałe wytłumaczenie, kim jest i czym zajmuje się copywriter. Mamy tu przykład jedynie prostego zapytania, jednak możemy również wpisać dodatkowe słowa kluczowe, które nakierują chat na właściwą odpowiedź. Należy jednak pamiętać o tym, że jesteśmy w fazie rozwoju tego oprogramowania, gdzie nawet sami twórcy ostrzegają, że ChatGPT może generować niedokładne informacje o osobach, miejscach lub faktach.

Chat a copywriting

Wraz z pojawieniem się tego rozwiązania w sieci, część copywriterów od razu zaczęła wykorzystywać go do swojej pracy. Już teraz można się spotkać z wieloma ogłoszeniami na tematycznych grupach FB, gdzie oferowane są teksty tworzone przez ChatGPT. Koszta takiej usługi są niezwykle niskie, rzędu 4 czy 5 złotych za 1000 znaków ze spacjami. Wzbudza to na ogół jednak negatywne emocje, co widać choćby po reakcjach pozostałych członków danej grupy.

To tylko pokazuje, że taka forma działalności wzbudza kontrowersje. Czy w takim wypadku copywriter stanie się jedynie osobą obsługującą oprogramowanie AI, gdzie poza wpisaniem odpowiednich słów kluczowych, istotne będzie sprawdzanie ewentualnych błędów, przecinków, składni? Na szczęście na chwilę obecną tyczy się to jedynie tekstów z najniższej półki – prostych artykułów blogowych, zapleczówek, tekstów katalogowych, pressel pages. Jest to coś, od czego samemu zaczynałem swoją przygodę z copywritingiem i nie jest wykluczone, że 10 lat temu chętnie bym skorzystał z takiego rozwiązania, aby skrócić czas pracy i zarobić więcej. Tym bardziej, że wspomniane rodzaje tekstów zazwyczaj są wyłącznie dla wyszukiwarek Google, więc ciężko w ich przypadku będzie o prawdziwego czytelnika, dla którego warto się starać i poświęcić czas.

Największy problem jednak w tym, że dziś mowa o prostych tekstach, a wraz z rozwojem AI będziemy mieć do czynienia z coraz bardziej zaawansowanymi i wartościowymi tekstami tworzonymi przez sztuczną inteligencję. Moim zdaniem doświadczeni copy nie muszą obawiać się o swoją przyszłość, albowiem AI w najbliższym czasie nie będzie w stanie całkowicie zastąpić twórcy. Osoba specjalizująca się w danej branży, dziedziny nadal będzie mieć olbrzymią przewagę nad sztuczną inteligencją, gdyż będzie mogła zawrzeć w tekstach swoją dodatkową wiedzę, doświadczenie. Można to pokazać na prostym przykładzie. Opisując dany kraj, atrakcje turystyczne, ChatGPT oprze się wyłącznie na suchych faktach. Tymczasem bloger, copy zajmujący się podróżowaniem, będzie mógł opisać właśnie swoje doświadczenia, spostrzeżenia. Dzięki temu staje się bardziej autentyczny, interesujący dla czytelnika.

>> Potrzebujesz pomocy z tekstami? Koniecznie napisz do nas! <<

Zagrożenie czy pomoc?

Dziś ChatGPT niekoniecznie należy traktować jako zagrożenie. Może on być ciekawą formą pomocy podczas tworzenia tekstów. Często bowiem się nam zdarza, że brakuje nam pomysłów. Kiedy musimy napisać dla klienta wiele tekstów związanych z daną tematyką, w pewnym momencie pomysły mogą się nam wyczerpać. Umiejętne stosowanie czatu może nam pomóc w tak zwanej burzy mózgów. AI być może podpowie nam ciekawe tematy do napisania lub też rzeczy, o których warto napisać w tekście. Może dla nas stanowić rozwiniętą formę wyszukiwarki, gdzie po odpowiednim zapytaniu, nie musimy przedzierać się przez dziesiątki stron z listy.

Zdaniem wielu copy, ChatGPT świetnie sprawdza się w streszczaniu tekstu, który mu podajemy. W ten oto sposób można go wykorzystać przy pisaniu metaopisów SEO. Do tego można go użyć w podsumowaniu danego tematu. Być może podpowie nam wtedy rzeczy, o których po prostu zapomnieliśmy. Korzystanie z chatu do pisania tekstów, może zwiększyć kreatywność, oferując pomysły i nowe punkty widzenia, których być może nie braliśmy pod uwagę. Być może w danym momencie poszerzy nasze idee, podpowie coś, o czym jednak nie pomyśleliśmy. Chat ponadto może nam podpowiadać tytuły, nagłówki do wykorzystania w tekstach. Już teraz dużo osób wykorzystuje go do tworzenia działów FAQ. Korzystając z oprogramowania do pisania tekstów, copywriterzy mogą sięgać do ogromnego zbioru wiedzy, z którego wyszkolono ChatGPT, aby generować nowe pomysły, jak i tworzyć fragmenty treści, które można edytować i udoskonalać w razie potrzeby. ChatGPT może również pomóc nam w ulepszaniu treści dla wyszukiwarek.

ChatGPT to rozwiązanie, które z pewnością ma swoje plusy i minusy. To ogromna baza wiedzy, jaką można wykorzystywać w codziennej pracy. Warto go traktować jako formę pomocy przy tworzeniu tekstów, jednak nie jako złoty środek, który wykona za nas całą pracę. Jest to stale rozwijane oprogramowanie, które jednak dziś bywa zawodne, niedoskonałe, generuje błędy, przetwarza dane bez znajomości kontekstu, a przede wszystkim brakuje mu emocji, ludzkiego doświadczenia, które tak ważne jest w wielu artykułach. Dlatego moim zdaniem nie jest to zagrożenie dla copywritera, a wręcz przeciwnie – narzędzie, z którym być może warto się zaprzyjaźnić.

Michał Strączek

Senior Copywriter